190. § (1) A vezetőre a 79. § (5) bekezdésében meghatározott tilalom nem terjed ki.

(2) A vezető munkaviszonyának rendes felmondással történő megszüntetésére a 89. § (2) bekezdésében, valamint a 90-92. §-ban foglalt rendelkezések nem terjednek ki.

(3) A vezetővel szemben a rendkívüli felmondás joga a 96. § (4) bekezdésében foglaltak szerint - legfeljebb azonban az ennek alapjául szolgáló ok bekövetkeztétől számított három éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig - gyakorolható.

(4) Ha a munkáltató a vezető munkaviszonyát csőd- vagy felszámolási eljárás során szünteti meg, a munkaviszony megszüntetésekor járó díjazás szabályait azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a munkáltató legfeljebb hat havi átlagkeresetet köteles előre megfizetni. A vezető részére ezt meghaladóan járó díjazás a csőd- vagy felszámolási eljárás megszűnésekor, illetőleg a felszámolási zárómérleg, vagy a záró egyszerűsített mérleg jóváhagyása után válik esedékessé.

EBH2001. 464. I. Az ügyvezetői tisztségét munkaviszonyban ellátó munkavállaló a rendkívüli felmondását indokolni köteles [Mt. 96. §, 190. §, 1997. évi CXLIV. tv. 30. § (1) bek. d) pont].

BH2002. 414. A munkáltató vezetőjének helyettese a vezetővel azonos jogállásúnak minősül. Ha a gazdasági igazgatóhelyettes minősül az ügyvezető helyettesének, annak távolléte és akadályoztatása esetén az ügyvezető teljes jogkörében járhat el, és a hatáskörénél, feladatainál fogva meghatározó befolyással rendelkezik a munkáltató működésére [Mt. 188. § (1) bek., 190. § (2) bek., 193/A. §].

A vezető állású munkavállaló munkaviszonyának létesítésére és megszüntetésére, illetve a megszüntetés esetén járó juttatások kifizetésére is eltérő szabályok vonatkoznak.

A vezetői munkakör olyan bizalmi jellegű, amelynek hiánya, vagy elvesztése esetén szükségessé válhat az azonnali személycsere. Erre teremt lehetőséget e szakasz, mivel rendes felmondás esetén a felmondási tilalmakra és korlátozásokra, a felmondási időre, valamint a felmondás indoklási kötelezettséget előíró Munka tv.-i rendelkezések a vezetőre nem vonatkoznak.

A vezetővel szemben támasztott nagyobb mértékű felelősség kritériuma nyilvánul meg a rendkívüli felmondás gyakorlásával összefüggésben is, ugyanis a rendkívüli felmondás joga - az általános szabályok szerint a felmondást megalapozó ok bekövetkezésétől számított egy év helyett - az ok bekövetkezésétől számított három éven belül gyakorolható.

Ügyelni kell arra, hogy ha a gazdasági társaság vezető tisztségviselője a régi Gt., illetve a 2007. szeptember 1-jétől hatályos új szabályok szerint munkaviszony keretében látja el feladatát, akkor a Gt.-nek a vezető tisztségviselő megbízásának megszűnésére vonatkozó rendelkezéseivel (pl. visszahívás) összhangban, a Munka tv. munkaviszony megszüntetésére vonatkozó rendelkezéseire (pl. rendes felmondás, rendkívüli felmondás) is tekintettel kell lenni. Ha a vezető munkaviszonya csőd- vagy felszámolási eljárás során kerül megszüntetésre, akkor a megszüntetés okára tekintettel, a törvény korlátozza az előre kifizethető átlagkereset mértékét (hat havi összegre), a fennmaradó részt, pedig csak az eljárások megszűnésekor, a zárómérleg jóváhagyása után lehet kifizetni.

Az új Gt.  alapján a vezető tisztségviselők a gazdasági társaság ügyvezetését az ilyen tisztséget betöltő személyektől általában elvárható gondossággal, a gazdasági társaság érdekeinek elsődlegessége alapján kötelesek ellátni. Ezzel párhuzamosan az új Gt. meghonosítja az ún. wrongful trading intézményét annak érdekében, hogy a társaság ügyvezetését csődközeli helyzetben visszatartsa a hitelezői érdekeket sértő, indokolatlan mértékű kockázatvállalástól. Az új Gt. 30. §-a szerint a gazdasági társaság fizetésképtelenségével fenyegető helyzet bekövetkeztét követően, a vezető tisztségviselők ügyvezetési feladataikat a társaság hitelezői érdekeinek elsődlegessége alapján kötelesek ellátni. A csődtörvény e követelmény felróható megszegése esetére, ha a gazdasági társaság fizetésképtelenné válik, előírja a vezető tisztségviselők hitelezőkkel szembeni helytállási kötelezettségét.

BH2002. 414. - a munkáltató vezetőjének helyettese és jogköre

EBH2001. 464. - az ügyvezetői tisztségét munkaviszonyban ellátó munkavállaló a rendkívüli felmondását indokolni köteles

BH1996. 669. - a gazdasági társaság ügyvezetői munkakörére létesített munkaviszonyt a visszahívás megszünteti.

Kapcsolódó jogszabályok:

1991. évi XLIX. törvény a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról

2006. évi IV. törvény a gazdasági társaságokról

2006. évi V. törvény a  cégnyilvántartásról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról

191. § (1) A vezető további munkaviszonyt, illetve munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt nem létesíthet. Munkaszerződés eltérő kikötése hiányában nem vonatkozik e tilalom arra a jogviszonyra, amelyet tudományos, oktatói, illetve szerzői jogi védelem alá eső tevékenységre létesítettek.

(2) A vezető

a) nem szerezhet részesedést - a nyilvánosan működő részvénytársaságban való részvényszerzés kivételével - a munkáltatóéval azonos, vagy ahhoz hasonló tevékenységet is végző, illetve a munkáltatóval rendszeres gazdasági kapcsolatban álló más gazdálkodó szervezetben,

b) nem köthet a saját nevében vagy javára a munkáltató tevékenységi körébe tartozó ügyleteket, továbbá

c) köteles bejelenteni, ha a közeli hozzátartozója [139. § (2) bekezdés] tagja lett a munkáltatóéval azonos, vagy ahhoz hasonló tevékenységet folytató, vagy a munkáltatóval rendszeres gazdasági kapcsolatban álló gazdasági társaságnak, illetőleg vezetőként munkaviszonyt vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt létesített az ilyen tevékenységet folytató munkáltatónál.

(3) Ha a vezető az (1)-(3) bekezdésben meghatározott tilalmat megszegi, a munkáltató

a) kártérítést követelhet, vagy

b) kártérítés helyett követelheti, hogy a vezető a saját részére kötött ügyletet engedje át, vagy

c) a más számlájára kötött ügyletből eredő hasznát kiadja, vagy arra vonatkozó követelését a munkáltatóra engedményezze.

(4) A munkáltató a (3) bekezdés szerinti igényét attól az időponttól számított három hónapon - de legfeljebb az igény keletkezésétől számított egy éven - belül érvényesítheti, amikor a munkáltatói jogkör gyakorlója a vezető (1)-(2) bekezdésbe ütköző eljárásáról tudomást szerzett.

(5) A munkáltató jogosult a vezető munkaviszonyát megszüntetni, ha a vezető közeli hozzátartozója [139. § (2) bekezdés] tagja lett a munkáltatóéval azonos, vagy ahhoz hasonló tevékenységet folytató, vagy a munkáltatóval rendszeres gazdasági kapcsolatban álló gazdasági társaságnak, illetőleg vezetőként munkaviszonyt vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt létesített az ilyen tevékenységet folytató munkáltatónál.

EBH1999. 134. A vezetői összeférhetetlenséget - eltérő megállapodás hiányában - a munkáltató és a másik gazdasági társaság cégjegyzékben feltüntetett tevékenységi körének egybevetésével kell vizsgálni. Ennek során egymagában nem jelentős az, hogy a cégjegyzékben megjelölt tevékenységi körbe tartozó valamennyi tevékenységet ténylegesen folytatják-e [Mt. 3. § (3) bek., 191. § (2) bek.].

BH2003. 35. Ha a munkáltatói jogkör gyakorlója testület, a kötelezettségszegésről való tudomásszerzés időpontjának azt az időpontot kell tekinteni, amikor a képviselőtestület - és nem annak egyes tagjai - arról teljes körűen tudomást szerzett. Az összeférhetetlenséggel kapcsolatos helyzet és a bejelentésének elmulasztása folyamatos kötelezettségszegésnek minősül, ezért az objektív határidő elmulasztása nem állapítható meg addig, amíg az összeférhetetlen helyzet fennáll [1988. évi VI. tv. 31. § (1) bek., Mt. 191. § (2) bek. b) pont].

BH2001. 298. A Munka Törvénykönyvében szabályozott összeférhetetlenség kérdését - eltérő megállapodás hiányában - a gazdasági társaság cégjegyzékben feltüntetett tevékenységi körének a munkáltató tevékenységi körével való összehasonlítása alapján kell vizsgálni [Mt. 191. § (2) bek. b) pont].

BH1996. 450. Ha a munkavállaló a munkáltató tudta és ezáltal engedélye nélkül olyan gazdasági társaságot alapít, amelynek részben tulajdonosává is válik, és a gazdasági társaság tevékenysége sérti a munkáltató gazdasági érdekeit, a munkáltató jogszerűen él a rendkívüli felmondás jogával [1992. évi XXII. tv. (Mt.) 3. § (3) bek., 96. § (1) bek. a) és b) pont, 108. §, 188. § (3) bek., 191. § (2) és (4) bek.].

A jogalkotó abból indult ki, hogy a vezető alapvető kötelezettsége a munkáltatója kizárólagos érdekeinek szem előtt tartása, ezért rögzíti, hogy pl. további munkaviszonyt, illetve munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt nem létesíthet.

A munkaszerződésben korlátozni lehet a tudományos, oktatói, illetve szerzői jogi védelem alá eső tevékenység létesítését és folytatását is.

A Munka tv. 191. § (2) bekezdésben foglaltak szerint a vezetőt ún. gazdasági, illetve versenytilalmi jellegű rendelkezések is kötik, melyektől eltérő megállapodást a Munka tv. nem tesz lehetővé. Ez három területre koncentrálódik, mely egyrészt korlátozza a vezető tulajdonszerzését más gazdasági társaságban, másrészt tiltja bizonyos ügyletek megkötését, harmadrészt bejelentési kötelezettség terheli, ha közeli hozzátartozója folytat olyan tevékenységet, amely veszélyezteti saját munkáltatójának gazdasági érdekeit.

A vezető más cégben történő részesedés-szerzésére vonatkozó összeférhetetlenségét a másik gazdasági társaság cégjegyzékben feltüntetett tevékenységi körének a munkáltató tevékenységi körével való összehasonlítása alapján lehet vizsgálni. Ennek során egymagában nem jelentős az, hogy a cégjegyzékben megjelölt tevékenységi körbe tartozó valamennyi tevékenységet ténylegesen folytatják-e.

Az összeférhetetlenségre vonatkozó tilalmi szabályokat megszegő vezetővel szemben alkalmazható jogkövetkezményeket tételesen felsorolja a Munka tv. A munkáltató jogosult eldönteni, hogy a jogsértés nagyságához, az okozott hátrány mértékéhez igazodva mit követel a vezető állású munkavállalójától, kártérítést, az ügylet átengedését, vagy hogy annak hasznát kiadja, vagy követelését engedményezze.

Az igény érvényesítésének szempontjából lényeges, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlója mikor szerzett tudomást a jogsértésről, mert ettől az időponttól számított 3 hónapon belül van lehetőség az igény munkavállalóval szembeni érvényesítésére, de ennek is van korlátja, ugyanis az igényt a keletkezésétől számított egy év elteltével nem lehet érvényesíteni.

Ha munkáltatói jogkör gyakorlója testület, a kötelezettségszegésről való tudomásszerzés időpontjának azt az időpontot kell tekinteni, amikor a képviselőtestület - és nem annak egyes tagjai - arról teljeskörűen tudomást szerzett. Az összeférhetetlenséggel kapcsolatos helyzet és a bejelentésének elmulasztása folyamatos kötelezettségszegésnek minősül, ezért az objektív határidő elmulasztása nem állapítható meg addig, amíg az összeférhetetlen helyzet fennáll.

A Munka tv.-ben szabályozott felmondási okok mellett, további felmondási indokot határoz meg a vezető állású munkavállaló vonatkozásában a Munka tv. 191. § (5) bekezdés, ha összeférhetetlenség áll fenn közeli hozzátartozója tevékenysége, illetve gazdasági társasági tagsága miatt.

BH2003. 35. - összeférhetetlenségi helyzet fennállásának megállapítása

BH2001. 298. - összeférhetetlenség kérdésének megítélése

EBH1999. 134. - vezetői összeférhetetlenség vizsgálata, a munkáltató és a másik gazdasági társaság cégjegyzékben feltüntetett tevékenységi köre alapján

BH1996. 450. - a munkáltató gazdasági érdekeinek megsértésével alapított másik gazdasági társaság

192. § (1) A vezető a munkaidő beosztását, valamint a pihenőidő (szabadság) igénybevételét - a munkaszerződésben foglaltak szerint - maga állapítja meg.

(2) A vezetőt a rendkívüli munkaidőben történő munkavégzésért (147-149. §) ellenérték nem illeti meg.

BH1999. 476. A vezető munkakört betöltő munkavállaló önmagában a munkaidő és a szabadság bizonylatolásának hiányára hivatkozással nem tarthat igényt a szabadságának a munkaviszony fennállása alatt történő megváltására, ha arra nézve a munkaszerződése nem tartalmaz rendelkezést, és nem bizonyítja a szabadság igénybevételét akadályozó körülményeket [Mt. 192. § (1) bek.].

A vezető állású munkavállalóra a munkáltató más munkavállalóira meghatározott munkarendje nem irányadó, azt maga állapítja meg. Természetesen a vezető felett munkáltatói jogkört gyakorló szerv a munkaidőre, pihenőidőre előírásokat fogalmazhat meg, amelyet a felek a munkaszerződésben rögzíthetnek.

A Munka tv. 140/A. §-ának (2) bekezdése alapján a vezető rendes, vagy rendkívüli munkaidejéről, ügyeletéről, a készenlétéről nem kell a munkáltatónál nyilvántartást vezetni, mivel a munkaideje beosztását, felhasználását maga határozza meg.

A fentiekből adódóan a vezető rendkívüli munkavégzésének időtartama sem behatárolható, és mivel a munkaidejével szabadon rendelkezik, a túlmunkavégzésért pótlékra nem jogosult.

A 140/A. § (2) bekezdése a szabadság kiadásának és egyéb munkaidő kedvezmény igénybevételének nyilvántartása alól nem ad felmentés. Ezért a vezető munkakört betöltő munkavállaló önmagában a munkaidő és a szabadság bizonylatolásának hiányára hivatkozással nem tarthat igényt a szabadságának a munkaviszony fennállása alatt történő megváltására, ha arra nézve a munkaszerződése nem tartalmaz rendelkezést, és nem bizonyítja a szabadság igénybevételét akadályozó körülményeket.

BH1999. 476. - vezető állású munkavállaló szabadságmegváltásra való joga

192/A. § (1) A vezető a vezetői tevékenységének keretében, illetve a 191. §-ban előírt szabályok megsértésével okozott károkért a polgári jog szabályai szerint felel.

(2) A 188/A. § (1) bekezdése alapján vezetőnek minősülő munkavállaló a 191. §-ban előírt szabályok megsértésével okozott károkért az (1) bekezdésben foglaltak szerint felel.

(3) A károkozásnak az (1)-(2) bekezdésbe nem tartozó egyéb eseteiben a vezető felelősségére az általános kárfelelősségi szabályok (VIII. fejezet) az irányadóak, azzal az eltéréssel, hogy gondatlan károkozás esetén a felelősség mértéke a vezető tizenkét havi átlagkeresetéig terjedhet.

(4) A vezető, ha munkaviszonyát jogellenesen szünteti meg, - a 101. § (1) bekezdésétől eltérően - tizenkét havi átlagkeresetével felel.

A vezető kártérítési felelőssége eltérő attól függően, hogy a kár vezetői tevékenységének keretében, vagy azon kívül álló ok miatt történt.

A vezető, ha vezetői tevékenységének keretében (pl. irányítási, szervezési hibák miatt, vagy megrendelések hiánya miatt) kárt okoz, azért nem a Munka tv., hanem a polgári jog szabályai szerint felel. A polgárjogi felelősség azonban kibővült, ugyanis ha a vezető megszegi az összeférhetetlenségére vonatkozó szabályokat és ezzel kárt okoz a munkáltatónak, akkor szintén a polgári jog szerinti felelősség terheli.

A polgári jog általános szabályai akkor mentesül a vezető a felelősség alól, ha bizonyítani tudja, hogy úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. Az általános elvárhatóság a gazdasági társaságokról szóló törvényben meghatározott, a vezető tisztségviselőkkel szemben támasztott fokozott gondosságot jelenti.

A vezetőnek minősülő munkavállaló is a polgári jog szabályai szerint felel az összeférhetetlenségre vonatkozó szabályok megszegésével okozott kárért.

Ha a kár okozása nem a vezetői funkció, illetve az összeférhetetlenségi tilalom megszegésével kapcsolatban keletkezett, akkor a Munka tv.-nek a munkavállaló kártérítésére irányadó általános szabályai szerint kell eljárni, a kártérítés mértéke azonban gondatlan károkozás esetén a vezető 12 havi átlagkeresetéig terjedhet.

Ha a vezető jogellenesen szünteti meg a munkaviszonyt, akkor nem az általános szabályok szerint, a rá irányadó felmondási időre járó átlagkereset összegével felel, hanem 12 havi átlagkeresetével.

EBH2001. 464. - a munkaviszonyát jogellenesen megszüntető vezető állású munkavállaló fizetési kötelezettségének mértéke

BH2001. 594. - a gazdasági társaság vezető tisztségviselőjének kártérítési felelőssége

192/B. § (1) A 189. §-ban, a 190. § (1) és (3)-(4) bekezdésében, valamint a 192/A. §-ban foglalt rendelkezésektől érvényesen eltérni nem lehet.

(2) A közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény (a továbbiakban: Kjt.) hatálya alá tartozó munkáltatónál a Kjt. 22/B. §-a szerinti magasabb vezetői munkakört betöltő munkaviszonya csak pályázat alapján létesíthető. A pályázatra megfelelően alkalmazni kell a Kjt. 20/A-20/B. §-át.

Jelen szakasz alapján a vezető állású munkavállalóra irányadó szabályoktól az alábbi tárgykörökben a felek nem térhetnek el:

- a kollektív szerződés hatálya a vezetőre nem terjedhet ki,

- a vezető öt évet meghaladóan is létesíthet határozott idejű jogviszonyt,

- a munkáltató rendkívüli felmondása esetén az objektív határidő vezető esetében három év,

- csőd-, felszámolási eljárás során megszüntetett munkaviszony esetében, a vezetőnek csak hathavi átlagkeresetet lehet az eljárás befejezése előtt megfizetni,

- a vezető kártérítésére vonatkozó szabályoktól.

2008. január 1-jétől e szakasz kiegészült a (2) bekezdéssel, amely a Kjt. módosításával áll összefüggésben. A Kjt. új szabályai szerint a magasabb vezető állású személy munkaviszonyban is foglalkoztatható. A Kjt. 2007. szeptember 1-jétől hatályos rendelkezései szerint általános szabály, hogy a közalkalmazotti álláshelyet - néhány kivételtől eltekintve - pályázat útján kell betölteni. E szakasz alapján a munkaviszonyban foglalkoztatni tervezett magasabb vezetői álláshely esetében is alkalmazni szükséges a Kjt. pályázati eljárásokra vonatkozó rendelkezéseit.

X/A. fejezet

A távmunkavégzés

192/C. § A távmunkát végző munkavállaló munkaviszonyára e törvény szabályait az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

A gyakorlatban régóta létező foglalkoztatási forma az ún. távmunkavégzés, amikor a napi munkavégzés nem a munkáltató székhelyén, telephelyén történik, hanem általában a munkavállaló lakhelyén, a felek közötti kapcsolattartás és maga az ellátandó feladat is informatikai úton, informatikai eszközzel történik.

Ebben az esetben is az ellátandó feladat jellege miatt kerül sor a szokásos munkahelyen kívüli munkavégzésre, mint például gázszerelő, vagy gépkocsivezető esetében (amelyre a Munka tv. 76/C. §-a az irányadó), de a munkavégzés további jellemzője az informatikai eszköz használata. (Ilyen lehet például az adatrögzítői, adatbeviteli munka, statisztikai számítások elvégzése, összesítése, fordítói munka, sajtó-válogatás, újságírás, kiadványok szerkesztői feladatai.)

A foglalkoztatás atipikus jellegére tekintettel a Munka tv. az általánostól eltérő szabályokat fogalmazott meg a távmunkavégzésre is.

192/D. § E törvény alkalmazásában távmunkát végző munkavállaló: a munkáltató működési körébe tartozó tevékenységet rendszeresen az általa választott, a munkáltató székhelyétől, telephelyétől elkülönült helyen, információtechnológiai és informatikai eszközzel végző és a munkavégzés eredményét elektronikus eszközzel továbbító munkavállaló.

A Munka tv. nem magát a távmunkavégzés fogalmát definiálja, hanem úgy közelít e kérdés megválaszolásához, hogy meghatározza ki minősül távmunkát végző munkavállalónak.

Ennek lényege, hogy a munkavégzés a munkáltató székhelyétől, telephelyétől elkülönült helyen történik, mely lehet a távmunkát végző saját lakhelye, egyéb bérelt helység. További kritérium, hogy az ellátandó feladat a munkáltató működési körébe tartozó tevékenység legyen, és azt információtechnológiai, informatikai eszközzel, (pl. telefon vagy számítógép használatával) végezzék.

Harmadik feltétel, hogy a munkavégzés eredménye is elektronikus úton (pl. telefonon, e-mailen) keresztül kerüljön továbbításra a munkáltató felé.

192/E. § (1) A távmunkavégzéshez a feleknek a munkaszerződésben a 76. § (5) bekezdésében foglaltakon túlmenően meg kell állapodniuk:

a) a munkavállaló távmunkát végző munkavállalóként történő foglalkoztatásában,

b) a munkáltató és a távmunkát végző munkavállaló közötti, a munkaviszonyból származó jogok gyakorlásához és kötelezettségek teljesítéséhez szükséges kapcsolattartás (a továbbiakban: kapcsolattartás) feltételeiben,

c) a távmunkavégzéssel összefüggésben a távmunkát végző munkavállalónál szükségesen és indokoltan felmerült költség elszámolásának módjáról.

(2) Eltérő megállapodás hiányában a munkavégzéshez, valamint a kapcsolattartáshoz szükséges eszközöket a munkáltató biztosítja.

(3) Ha a munkavállaló - ideértve a távmunkát végző munkavállalót is - a távmunkavégzés vonatkozásában személyi vagy családi körülményeire hivatkozással kezdeményezi a munkaszerződés módosítását, a munkaszerződés módosítására vonatkozó munkavállalói ajánlattal kapcsolatos munkáltatói eljárásra a 84/A. §-ban foglaltakat kell megfelelően alkalmazni.

(4) A 76. § (7) bekezdésében foglaltakon túlmenően a munkáltató az (1) bekezdés szerinti munkaszerződés megkötésével egyidejűleg a távmunkát végző munkavállalót köteles tájékoztatni:

a) a munkáltatói ellenőrzés 192/G. § (3) bekezdésében,

b) az információtechnológiai és informatikai, illetve elektronikus eszköz tekintetében a használat korlátozásának a 192/G. § (6) bekezdésében, valamint

c) a kártérítési felelősség 193/A. §-ban

foglalt szabályairól.

(5) A (4) bekezdésben foglalt tájékoztatási kötelezettség teljesítésekor a 76. § (8) bekezdését kell megfelelően alkalmazni. A tájékoztatási kötelezettség e törvény rendelkezésére történő hivatkozással is teljesíthető.

(6) A távmunkát végző munkavállaló köteles a munkaszerződés megkötésével egyidejűleg tájékoztatni a munkáltatót a kapcsolattartáshoz szükséges elektronikus eszköz elérhetőségének adatairól, ha az elektronikus eszközt nem a munkáltató biztosítja.

(7) A munkáltató a távmunkát végző munkavállaló elektronikus eszközzel történő elérhetőségéhez kapcsolódó adatokat harmadik személlyel csak törvényben meghatározott esetben, vagy a távmunkát végző munkavállaló hozzájárulásával közölheti.

(8) A munkavégzés során felhasznált, illetve keletkezett adatok védelmének feltételeiről a munkáltató köteles gondoskodni.

A távmunkavégzés esetén is a felek között a munkaviszony munkaszerződéssel jön létre, amelyben a kötelező tartalmai elemek kívül (ezek: a munkakör, a személyi alapbér, munkavégzés helye) rögzíteni kell azt is, hogy a munkaviszony kifejezetten a távmunkavégzés érdekében jött létre. Előfordulhat, hogy már munkaviszonyban lévő munkavállaló kezdeményezi a munkaszerződés módosítását, azért hogy távmunkásként foglalkoztassák. E munkavállalói kérésre a munkáltató 15 napon belül köteles írásban választ adni.

Tekintettel arra, hogy e munkavégzés során a felek közötti kapcsolattartás nem személyes, a kapcsolattartás módjában is meg kell állapodniuk. Ebben rögzíthetik például, hogy ki, milyen elérhetőséggel, milyen gyakorisággal jogosult utasítást adni a távmunkát végzőnek, a munkavállaló milyen időszakonként köteles, kinek teljesíteni.

A távmunkavégzésre vonatkozó munkaszerződésben fontos rendezni azt, hogy a munkavállalónál felmerült milyen költségek, milyen mértékben számolhatók el. Ezt célszerű nagy körültekintéssel, minél részletesebben szabályozni, mert számos vitára adhat okot az utóbb felmerült költségek elszámolhatóságának jogszerűsége. Abban, hogy ki biztosítja a munka elvégzéséhez, továbbá a kapcsolattartáshoz szükséges informatikai eszközt, a feleknek kell megállapodniuk. Ennek hiányában azt a munkáltatónak kell rendelkezésre bocsátani.

A munkáltatót, a munkaszerződés megkötését követő 30 napon belül írásbeli tájékoztatási kötelezettség terheli a távmunkát végző felé a munkavégzés ellenőrzése, a kártérítési felelősség és az informatikai eszköz használatának korlátozására vonatkozóan is.

A munkavállalót az elektronikai elérhetőségéről (pl. telefonszám, e-mail cím) való tájékoztatási kötelezettség terheli.

A feleknek ügyelniük kell a speciális adatvédelmi előírások betartására is.

192/F. § (1) A munkáltató a távmunkát végző munkavállalónak a munkaviszonnyal kapcsolatos minden olyan tájékoztatást köteles megadni, melyet más munkavállalónak biztosít. Helyben szokásos módon történő tájékoztatásnak tekintendő az elektronikus eszközzel történő tájékoztatás is.

(2) A munkáltató köteles a távmunkát végző munkavállalónak biztosítani a működési rendre vonatkozó szabályok megtartása mellett a területére történő belépést és tartózkodást.

(3) A munkáltató köteles tájékoztatni az üzemi tanácsot és a munkáltatónál képviselettel rendelkező szakszervezetet, valamint a munkavédelmi képviselőt (bizottságot) a távmunkát végző munkavállaló elektronikus eszközzel történő elérhetőségének adatairól.

A munkavégzéssel kapcsolatban a munkáltató köteles a munkavállalót a szükséges munkavégzési, technológiai utasításokkal, tájékoztatással ellátni, ezáltal is biztosítani a szakszerű munkavégzés feltételeit. Amíg a munkahelyen történő munkavégzés esetén ez a napi kapcsolattartás, a munkavégzés irányítása során közölhető, addig a nagyfokú önállóssággal dolgozó távmunkás esetében e tájékoztatást elektronikus úton kell megadnia a munkáltatónak.

A munkahelyen kívüli, távmunkavégzés során is a munkavállalónak számos esetben szüksége lehet arra, hogy a munkáltatóhoz személyesen is bemenjen, melynek érdekében köteles a munkáltató ezt biztosítani, pl. belépőkártyát kiadni.

A szakszervezet és az üzemi tanács is jogosult a munkahelyen tevékenységét kifejteni, érdekképviseleti tagokat szervezni, a tagokat és a munkavállalókat az általuk végzett munka eredményéről tájékoztatni. Nem zárható ki ebből a távmunkát végző munkavállaló sem, ezért a munkáltató kötelezettsége, hogy a távmunkás elektronikus elérhetőségéről az érintetteket (valamint a munkavédelmi képviselőt feladatának teljesíthetősége érdekében) tájékoztassa.

Megjegyezzük, hogy üzemi tanács választás esetén a távmunkás állandó munkavégzési helyeként azt a telephelyet kell figyelembe venni, ahonnan a munkavégzéshez az utasítást kapja.

192/G. § (1) A 104. § (1) bekezdésétől eltérően a munkáltató és a munkavállaló írásban megállapodhatnak, hogy a munkáltató utasítási joga kizárólag a távmunkát végző munkavállaló által ellátandó feladatok meghatározására terjed ki.

(2) A munkáltató a munkavégzési kötelezettség alapján ellátandó feladatot a távmunkát végző munkavállaló rendes munkaidejének mértékére figyelemmel állapítja meg, különös tekintettel

a) a munkáltatónál a távmunkát végző munkavállalóval azonos vagy hasonló munkakörben foglalkoztatott munkavállaló,

b) ilyen munkavállaló hiányában az érintett szakmában dolgozók

által elvégzett munka természetére, mennyiségére, a szükséges fizikai vagy szellemi erőfeszítésre. Teljesítménybér megállapítása esetén ezen túlmenően megfelelően alkalmazni kell a 143. § rendelkezéseit is.

(3) A munkáltató indokolt esetben ellenőrizheti a távmunkát végző munkavállaló munkavégzési kötelezettségének teljesítését. Az ellenőrzés során a munkáltató nem tekinthet be a távmunkát végző munkavállalónak a munkavégzéshez használt információtechnológiai és informatikai eszközön tárolt, a munkaviszonyból származó jogokkal és kötelezettségekkel össze nem függő adataiba. A betekintési jogosultság vonatkozásában a munkaviszonyból származó kötelezettséggel összefüggő adatnak minősül a (6) bekezdés alapján előírt tilalom betartásának ellenőrzéséhez szükséges adat.

(4) Eltérő megállapodás hiányában a munkáltató állapítja meg az ellenőrzés módját és a munkavégzési helyként szolgáló ingatlan területén történő ellenőrzés esetén annak bejelentése és megkezdése közötti legrövidebb időtartamot. Az ellenőrzés nem jelenthet a távmunkát végző munkavállaló, valamint a munkavégzési helyként szolgáló ingatlant használó más személy számára indokolatlan és aránytalan terhet, tekintettel személyi, családi és egyéb körülményeire.

(5) A munkavégzési helyként szolgáló ingatlan területére a munkáltató

a) a munkavégzéshez kapcsolódó utasítás, tájékoztatás vagy ellenőrzés, továbbá a munkavégzéshez szükséges eszköz üzembe helyezése, karbantartása, illetve eltávolítása érdekében, valamint

b) a (4) bekezdés szerinti időtartam megtartásával

léphet be és tartózkodhat.

(6) A munkáltató meghatározhatja, hogy a munkavégzéshez általa biztosított információtechnológiai és informatikai, illetve elektronikus eszközt a távmunkát végző munkavállaló mely tevékenységre nem használhatja.

(7) A távmunkát végző munkavállaló kérelmére a munkáltató köteles a (3)-(4) bekezdés szerinti tájékoztatást megadni, illetve ellenőrzést lefolytatni.

Távmunkavégzés esetén a munkáltató irányítási, utasítási joga korlátozottabb, mint a munkahelyen történő munkavégzés esetén, melyből kifolyólag a munkavégzésben a munkavállalót nagyfokú önállóság illeti meg.

A felek megállapodhatnak abban, hogy a munkáltató utasítási joga csak az ellátandó feladatok meghatározására terjed ki, de hogy a munkavégzés konkrétan mikor, hogyan történjen, az a munkavállalóra van bízva.

Lényeges viszont, hogy az elvégzendő munka mennyiségének meghatározásakor azt a munkáltató ne önhatalmúlag tegye meg, hanem a Munka tv.-ben előírtak szerint vegye figyelembe az azonos, vagy hasonló munkakörben foglalkoztatottak teljesítményét, a munka természetét, az emberi szervezetre való hatását (egész nap nem ülhet a munkavállaló a számítógép előtt), az egyén fizikai, szellemi adottságait.

A feladatkitűzés során alkalmazni kell a Munka tv.-nek a teljesítménykövetelményre irányadó szabályait is, miszerint például az elvégzendő munka mennyiségének meghatározásának objektív mérésen és számításon kell alapulnia.

A munkáltató indokolt esetben ellenőrizheti a távmunkás munkavégzést, de ügyelni kell arra, hogy betartsa a belépésre, tartózkodásra, a betekintési jogosultságát korlátozó előírásokra vonatkozó szabályokat, hogy az ellenőrzés a munkavállalónak ne jelentsen aránytalan terhet.

193. § (1) Eltérő megállapodás hiányában a távmunkát végző munkavállaló a munkaidő beosztását, felhasználását maga jogosult meghatározni.

(2) Ha a munkaszerződés a távmunka vonatkozásában módosításra kerül, munkaidőkeret alkalmazása esetén a munkaszerződés-módosítás időpontja a munka- és pihenőidővel való elszámolás szempontjából a munkaidőkeret befejező időpontjának tekintendő.

(3) A távmunkát végző munkavállaló vonatkozásában a 140/A. § (2) bekezdésében foglalt szabályt azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a munkáltató köteles nyilvántartani az ügyelettel és készenléttel, valamint

a) az általa megjelölt helyen elrendelt munkavégzés idejével, illetőleg

b) az (1) bekezdésben foglalt megállapodás alapján a munkáltató által beosztott, illetve elrendelt rendes és rendkívüli munkaidővel

kapcsolatos adatokat.

EBH2001. 464. II. A munkaviszonyát jogellenesen megszüntető vezető állású munkavállaló tizenkét havi átlagkeresetnek megfelelő összeg (vagyoni hátrány) megfizetésére köteles [Mt. 193. § (4) bek.].

A távmunkát végző munkaidejének beosztását meghatározhatják a felek, bár e munkavégzési formának éppen az a vonzereje, hogy a munkavállalónak nincs kötött munkaideje. A felek megállapodásának hiányában a távmunkás a munkaidejét maga osztja be.

Amennyiben a távmunkavégzésre vonatkozó új szabályok alapján, a már meglévő munkaviszonyt a munkaszerződés módosításával átalakítják a felek távmunkavégzéssé, akkor, ha a munkavállaló munkaideje munkaidőkeretben került beosztásra, a munkaidőkeretet a munkaszerződés módosítása napjával le kell zárni. A munkaidővel és a pihenőidővel való elszámolás szempontjából ugyanis a szerződés módosításának napját, a munkaidőkeret befejező napjának kell tekinteni.

A Munka tv. általános előírásai szerint nem köteles a munkáltató nyilvántartani a munkavállaló rendes és rendkívüli munkaidejét, az ügyeletet, készenlétet, ha a munkavállaló a munkaidejét maga határozza meg. E szabály alóli kivételt fogalmaz meg a (3) bekezdés, amely részletezi, hogy a távmunkás esetében mely munkaidővel kapcsolatos adatokat kell nyilvántartani.

193/A. § (1) A 167. § (3) bekezdésében foglaltakon túlmenően, a munkavállaló gondatlan károkozása esetén a kártérítés mértékét a munkaszerződés legfeljebb háromhavi átlagkeresetig határozhatja meg, ha

a) a felek megállapodása szerint a munkáltató utasítási joga kizárólag a távmunkát végző munkavállaló által ellátandó feladatok meghatározására terjed ki, és

b) a távmunkát végző munkavállaló a kárt e feladatok ellátásával összefüggésben okozta.

Ettől érvényesen eltérni nem lehet.

(2) A munkáltató a távmunkát végző munkavállalónak munkaviszonyával összefüggésben okozott kárért vétkességére tekintettel, teljes mértékében felel, ha

a) a kár bekövetkezte a munkáltató székhelyétől, telephelyétől elkülönült helyen nem a munkáltató által biztosított eszközzel történő munkavégzéssel, vagy

b) a távmunkát végző munkavállaló által biztosított és a munkaviszonyból eredő kötelezettség teljesítéséhez használt eszközzel

áll okozati összefüggésben.

A távmunkát a munkáltató működési körébe tartozó tevékenységnek a munkavállaló által választott, a munkáltató székhelyétől, telephelyétől elkülönült helyen, információtechnológiai és informatikai eszközzel történő munkavégzésként definiálja a törvény, a munkavégzés eredményének továbbítására pedig elektronikus eszközzel kerül sor.

A távmunkára - ahol a fejezet speciális rendelkezést nem tartalmaz - az Mt. általános szabályai alkalmazandók.

A távmunka keretében történő foglalkoztatáshoz az erről szóló külön megállapodás, vagyis munkaszerződés kötése vagy módosítása szükséges a felek között. A munkaszerződésnek - az általános feltételeken túl - kötelezően ki kell terjednie a távmunkásként történő foglalkoztatás tényére, a felek közötti, a munkaviszonyból származó jogok gyakorlásához és kötelezettségek teljesítésével összefüggő kapcsolattartás feltételeire, valamint a távmunkavégzéssel összefüggésben felmerült szükséges és indokolt, végrehajtási jogszabályban részletezett költségek munkáltató általi megtérítésének módjára.

Fennálló munkaviszony esetén - hasonlóan a részmunkaidős, illetőleg a határozott idős foglalkoztatáshoz - a törvény biztosítja a munkavállaló számára a jogot ahhoz, hogy a hagyományos munkavégzésről a távmunkára, illetőleg távmunkáról a hagyományos munkavégzésre történő áttérést kezdeményezze a munkáltatónál. Mivel ez a felek közös megállapodásával létrejövő munkaszerződés-módosítással történhet, a munkáltató az ajánlatot nem köteles elfogadni, azt azonban - tekintettel a törvényben meghatározott szempontokra - mérlegelnie, és döntéséről 15 napon belül írásban értesítenie kell a munkavállalót. Tekintettel arra, hogy a döntés mérlegelési jogkörben hozott, azt az Mt. 6. § (3) bekezdése alapján indokolni nem kell.

Ha a távmunkához a munkaeszközt, informatikai eszközt a munkáltató biztosítja, egyúttal meghatározhatja, hogy azt a munkavállaló mely tevékenységre nem használhatja. Ha - eltérő megállapodás esetén - az eszközt nem ő, hanem a munkavállaló vagy harmadik személy bocsátja rendelkezésre, a munkavállaló köteles a munkáltatót a munkaszerződés megkötésével (illetőleg módosításával) egyidejűleg tájékoztatni a kapcsolattartáshoz szükséges elektronikus eszköz elérhetőségének adatairól.

Speciális szabályokat fogalmaz meg a törvény a munkaviszony létesítésekor a fennálló munkáltatói tájékoztatási kötelezettség vonatkozásában. Ennek - az általános tárgykörökön túlmenően - ki kell terjednie a munkáltatói ellenőrzésre, az informatikai eszköz használatának feltételeire, valamint a kártérítési felelősség speciális szabályaira.

Az adatvédelmi rendelkezések között a törvény a távmunkás elérhetőségének harmadik személy tudomására hozásával kapcsolatos tilalmat fogalmaz meg. Adatainak kiadására csak törvényben meghatározott esetben vagy a munkavállaló hozzájárulásával kerülhet sor. Ezen túlmenően általános jelleggel tartalmazza a törvény, hogy az adatvédelem feltételeinek megteremtése a munkáltató feladata.

Különös rendelkezések kerülnek megfogalmazásra a munkáltató és a munkavállaló közötti kapcsolattartás módjára, a munkaidőre, a munkáltatói utasítási jogra és a munkakörbe tartozó egyes feladatok meghatározására vonatkozóan. Az utóbbi során figyelemmel kell lenni a rendes munkaidőben azonos vagy hasonló munkakörben ellátható, illetőleg szakmában dolgozók által ellátott feladatok mennyiségére, természetére. A távmunkát végző munkavállaló a munkaidő beosztását, felhasználását maga határozza meg, de ettől eltérő megállapodás is lehetséges.

Kivételes rendelkezés megállapítására kerül sor munkavégzés ellenőrzése vonatkozásában, amelynek kapcsán a törvény rendelkezik a munkavégzési helyként szolgáló ingatlan területére történő munkáltatói belépésről, a munkavállaló privát szférájának védelméről. Ugyanakkor a törvény nem csupán a munkáltató belépési jogát rendezi, de előírja, hogy a távmunkát végző munkavállaló számára is biztosítani kell - a működési rendre vonatkozó szabályok megtartása mellett - a munkáltató területére történő belépést és tartózkodást.

Különös szabályok vonatkoznak továbbá a kártérítésre is; gondatlan károkozás esetén a törvény háromhavi átlagkeresetben maximálja a kártérítés legmagasabb mértékét, ha az önálló munkavégzés eredményeként okoz kárt a munkavállaló. Erre továbbá csak akkor van lehetőség, ha a felek megállapodnak arról, hogy a munkáltató utasítási joga kizárólag a feladat kiadására szorítkozik, és hogy ehhez kapcsolódóan a kártérítés mértékét is felemelik. A munkáltató vétkességi alapú, de teljes mértékű kárfelelősségét írja elő a törvény abban az esetben, ha a munkavállalónak okozott kár a telephelytől különböző munkahelyen, nem a munkáltató által biztosított eszközzel való munkavégzéssel összefüggésben történik vagy a távmunkát végző munkavállaló által biztosított munka- és egyéb, a munkavégzési kötelezettség teljesítéséhez használt eszközzel függ össze.

A munkáltató nyilvántartási kötelezettségével kapcsolatosan a törvény - az általános szabályhoz hasonlóan - elrendeli, hogy a munkáltató köteles a távmunkát végző, munkaideje beosztásának meghatározására feljogosított munkavállaló esetén is a munkavégzés idejére, az ügyeletre és a készenlétre vonatkozó adatokat nyilvántartani.

BH2002. 414. A munkáltató vezetőjének helyettese a vezetővel azonos jogállásúnak minősül. Ha a gazdasági igazgatóhelyettes minősül az ügyvezető helyettesének, annak távolléte és akadályoztatása esetén az ügyvezető teljes jogkörében járhat el, és a hatáskörénél, feladatainál fogva meghatározó befolyással rendelkezik a munkáltató működésére [Mt. 188. § (1) bek., 190. § (2) bek., 193/A. §].

A távmunkavégzés esetén a kártérítési felelősség mértékére is eltérő szabályok vonatkoznak.

A munkavállaló általános kártérítési felelőssége alapján, gondatlan károkozás esetén a kárért egy havi átlagkeresetének 50%-áig, - a munkaszerződésben foglaltak szerint - legfeljebb másfél havi átlagkeresetéig tartozik felelősséggel. A távmunkást nagyobb mértékű felelősség terheli a meghatározott törvényi feltételek együttes fennállása esetén, mivel legfeljebb három havi átlagkeresetéig kötelezhető a kár megtérítésére.

A munkáltató az általános szabályok szerint a munkavállalónak a munkaviszonyával összefüggésben okozott kárért vétkességére tekintet nélkül, teljes mértékben felel. Figyelembe véve, hogy távmunkavégzés esetén a munkáltató nem rendelkezik olyan mértékű irányítási, utasítási, ellenőrzési jogosultsággal mint egyébként, ezért a (2) bekezdésben meghatározott két esetben a munkáltató az okozott kárért vétkességére tekintettel tartozik felelősséggel.

XI. fejezet

A munkaerő-kölcsönzés

193/B. § (1) A kölcsönbeadóval munkaerő-kölcsönzés céljából létesített munkaviszonyra e törvény szabályait az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) A külön jogszabály szerinti alkalmi munkavállalói könyvvel munkaerő-kölcsönzés céljából munkaviszonyt létesíteni nem lehet.

A munkaerő-kölcsönzés atipikus jogviszony, amelyre a Munka tv. általános rendelkezéseitől eltérő szabályok kerültek megfogalmazásra.

Kölcsönzés esetén a munkáltatói oldalon két jogalany, a kölcsönbeadó és kölcsönvevő munkáltató jelenik meg, illetve harmadikként a kölcsönadott munkavállaló. A munkaviszony a kölcsönbeadóval létesül, a munkavállaló tényleges foglalkoztatása azonban a kölcsönvevőnél valósul meg.

Utalunk arra, hogy az Európai Unió tagállamaiban is létezik és szabályozott a munkaerő-kölcsönzés, de e foglalkoztatási formára szinten országonként eltérő az igény. Ebből kifolyólag vannak országok, amelyek megengedik a munkaerő-kölcsönzést és a munkajogi szabályok között fogalmazták meg az erre vonatkozó rendelkezéseket, más része nem tiltja ugyan, de szigorú szabályokat alkotott a kölcsönzésre, harmadrészt pedig van ahol tiltják a kölcsönzési tevékenység folytatását. Egyes országokban csak meghatározott körülmények (pl. helyettesítés, idénymunka) miatt kerülhet sor kölcsönzésre, sok esetben az időtartama is korlátozott, előírják továbbá, hogy a kölcsönvevőnél állandó alkalmazásban állók létszámához képest milyen arányú lehet a kölcsönzött munkavállalók száma, valamint, hogy nekik is biztosítani kell az állandó alkalmazottakat megillető bérszínvonalat, valamint a kölcsönzéssel egyet kell érteni a kölcsönvevőnél működő szakszervezetnek is.

E szakaszt módosította az egyes munkaügyi tárgyú és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2007. évi XIX. törvény, amely 2007. április 1-jétől lépett hatályba. Az új szabályok alapján az alkalmi munkavállalói könyvvel munkaerő-kölcsönzés céljából munkaviszonyt nem lehet létesíteni, azaz a jövőben az AM könyvvel foglalkoztatott személyt nem lehet kölcsönözni. Ezzel párhuzamosan módosult az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatásról szóló 1997. évi LXXIV. törvény is, amely előírja, hogy nem lehet AM könyvvel foglalkoztatott munkavállaló az, akit munkaerő-kölcsönzés céljából létrejött munkaviszonyban foglalkoztatnak. A 2007. évi XIX. törvény 26. § (2) bekezdése átmeneti szabályokat tartalmaz. Eszerint a 2007. április 1-je előtt megkötött kölcsönzésre vonatkozó megállapodás alapján az AM könyvvel rendelkező személyt a kölcsönzés befejezésének időpontjáig, de legkésőbb 2007. december 31.-éig lehet a korábbi szabályok alapján foglalkoztatni.

193/C. § E törvény alkalmazásában

a) munkaerő-kölcsönzés: az olyan tevékenység, amelynek keretében a kölcsönbeadó a vele kölcsönzés céljából munkaviszonyban álló munkavállalót ellenérték fejében munkavégzésre a kölcsönvevőnek átengedi (a továbbiakban: kölcsönzés);

b) kölcsönbeadó: az a munkáltató, aki a vele kölcsönzés céljából munkaviszonyban álló munkavállalót munkavégzésre, kölcsönzés keretében a kölcsönvevőnek átengedi és munkáltatói jogait, illetve kötelezettségeit a kölcsönvevővel megosztva gyakorolja (a továbbiakban: kölcsönbeadó);

c) kölcsönvevő: az a munkáltató, aki a kölcsönzés keretében átengedett munkavállalót foglalkoztatja és munkáltatói jogait, illetve kötelezettségeit a kölcsönbeadóval megosztva gyakorolja.

EBH2007. 1641. A munkaerő továbbkölcsönzésének tilalmába ütközik, ha a munkaerő-kölcsönzésre szólóan kötött munkaszerződésben nem a kölcsönvevő, hanem egy harmadik munkáltató telephelyét jelölték meg a munkavégzés helyeként és a munkavállalók tényleges foglalkoztatása is ott történt [1992. évi XXII. törvény 193/C. § c) pont, 193/D. § (5) bekezdés].

EBH2006. 1456. Munkaerő-kölcsönzési szerződés alapján kiállított számla esetén az adólevonási jog gyakorlásának szabályai (1992. évi LXXIV. törvény 32. §, 35. §; 1992. évi XXII. törvény 193/C. §; 2000. évi C. törvény 166. §).

EBH2005. 1247. A munkaerő-kölcsönzés keretében a kölcsönvevő munkáltató nem kölcsönözheti tovább más munkáltatónak a munkavállalót (1992. évi XXII. törvény 193/C. §).

KGD2006. 171. A foglalkoztató fogalma nem szűkíthető le a munkaerőt kölcsönvevő meghatározására (1997. évi LXXXI. tv. 87. §; 1992. évi XXII. tv. 193/C. §; 2001. évi XVI. tv. 23. §, 37. §).

KGD2006. 153. Munkaerő-kölcsönzési szerződésre alapított számla esetén az adólevonási jog gyakorlása (1992. évi LXXIV. tv. 32. §, 35. §; 1992. évi XXII. tv. 193/C. §; 2000. évi C. tv. 166. §).

A munkaerő-kölcsönzés fogalmi kritériumait határozza meg e szakasz. Munkaerő-kölcsönzésnek minősül az olyan tevékenység, amelynek keretében a kölcsönadó munkáltató a vele kölcsönzés céljából munkaviszonyban álló munkavállalót ellenérték fejében munkavégzésére a kölcsönvevőnek átengedi. Kölcsönbeadó csak az lehet, akit meghatározott feltételek teljesülése esetén a munkaügyi központ nyilvántartása vett, kölcsönvevő munkáltató, bármelyik munkáltató lehet.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a munkaviszony létesítésekor, már a munkaszerződésben rögzíteni kell, hogy az kölcsönzés céljából jött létre, mert ha ezt nem tartalmazza, illetve nem ebben állapodtak meg a felek, utóbb a munkaszerződés nem módosítható ennek érdekében.

A kölcsönzés időtartama nem korlátozott, az szólhat pár napra, de akár évekre is. Az elvégzendő munkák köre sincs behatárolva.

A kölcsönzés lényege, hogy a munkáltató a vele munkaviszonyban álló munkavállalóját ellenérték fejében munkavégzésre egy másik munkáltatónak átengedi. Némi hasonlóság állapítható meg a kirendelés (Munka tv. 106. §), a más munkáltatónál történő munkavégzés (Munka tv. 150. §) és a munkaerő-kölcsönzés között, hiszen egyik esetben sem annál a munkáltatónál történik a munkavégzés, akivel munkaviszonyban áll a munkavállaló. Különbség azonban, hogy az előbbi kettőnél éppen az a feltétel, hogy az átengedésért a munkáltató ellenszolgáltatásban nem részesülhet.

193/D. § (1) Kölcsönbeadó csak az a belföldi székhelyű, a tagok korlátolt felelősségével működő gazdasági társaság, közhasznú társaság vagy - a vele tagsági viszonyban nem álló munkavállaló vonatkozásában - szövetkezet lehet, amelyik megfelel az e törvényben, illetve az egyéb jogszabályban foglalt feltételeknek, és az állami foglalkoztatási szerv nyilvántartásba vette.

(2) Tilos munkavállaló kölcsönzése:

a) jogszabály által meghatározott tilalomba ütköző munkavégzésre,

b) a kölcsönvevő olyan munkahelyén, illetve telephelyén történő munkavégzésre, ahol sztrájk van, a sztrájkot megelőző egyeztetés kezdeményezésétől a sztrájk befejezéséig, illetve

c) ha a kölcsönvevőnél a munkavállaló munkaviszonya - a munkáltató működésével összefüggő okra alapozott rendes felmondásával, illetve a próbaidő alatt azonnali hatályú megszüntetésével - legfeljebb hat hónapja szűnt meg.

A törvény a munkaerő-kölcsönzés során gyakori visszaélésnek kíván gátat szabni, miszerint a munkáltató másik céget hoz létre abból a célból, hogy saját munkavállalóit az foglalkoztassa a munkaerő-kölcsönzéshez kapcsolódó, a munkavállaló számára az általánosnál kedvezőtlenebb szabályok szerint, s e feltételekkel az eredeti munkáltató számára a dolgozókat visszakölcsönözze. Ezért a törvény megtiltja a munkaerő-kölcsönzést, ha a munkavállaló korábban - hat hónapon belül - a kölcsönvevőnél állt munkaviszonyban.

Indokolt továbbá a tiltott munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó szabályozás pontosítása, mivel nem a (korábban) kölcsönzött munkavállaló foglalkoztatása, hanem a munkavállaló kölcsönzése tilos az ott felsorolt esetkörökben.

(3) A kölcsönbeadó, a kölcsönvevő és a munkavállaló a jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során köteles együttműködni.

(4) A kölcsönbeadó és a kölcsönvevő között létrejött megállapodásban nem lehet korlátozni, illetve kizárni azokat a jogokat, amelyek a munkavállalót e törvény, illetőleg más jogszabály alapján megilletik.

(5) A kölcsönvevő a munkavállalót más munkáltatónál történő munkavégzésre nem kötelezheti.

(6) Az (1)-(5) bekezdés rendelkezéseitől érvényesen eltérni nem lehet.

Először is fontos kérdés, hogy milyen munkáltatók foglalkozhatnak munkaerő-kölcsönzéssel. A Munka tv. alapján munkáltató az lehet aki jogképes. A munkaerő-kölcsönzés esetén a kölcsönbeadó munkáltatói kör jóval szűkebb, ugyanis csak belföldi székhelyű Kft., Rt., közhasznú társaság, vagy szövetkezet lehet, amely megfelel az előírt feltételeknek, és nyilvántartásba vették.

A munkaerő-kölcsönzési és a magán-munkaközvetítői tevékenység nyilvántartásba vételét és folytatásának feltételeit a 118/2001. (VI. 30.) Korm. rendelet szabályozza. A rendelet értelmében a kölcsönbeadót akkor veszi a munkaügyi központ nyilvántartásba, ha rendelkezik az alábbi együttes feltételekkel: a cégjegyzékbe bejegyezték, társasági szerződése a kölcsönzési tevékenység folytatását tartalmazza, a kormányrendelet mellékletében meghatározott szakképesítéssel rendelkező személyt foglalkoztat, van megfelelő irodahelyisége és letétbe helyezett egy millió forint vagyoni biztosítékot.

A nyilvántartásba vétel iránti kérelmet a kormányrendelet melléklete szerinti formanyomtatványon kell benyújtani, melyhez csatolni kell a feltételek meglétének igazolását tanúsító iratokat.

A Korm. rendelet meghatározza továbbá a nyilvántartásba vétellel, illetve a kölcsönző törlésével kapcsolatos anyagi jogi és eljárási szabályokat, a kölcsönbeadó adatszolgáltatási kötelezettségét, a tevékenység folytatásával kapcsolatban a munkaügyi központ ellenőrzési jogosultságát, valamint a munkanélküliek elhelyezkedésének elősegítése érdekében rögzíti a munkaügyi központ és a kölcsönbeadó együttműködésének lehetséges eszközeit.

Kölcsönözni azt a munkavállalót lehet, aki munkaviszonyt létesíthet és a vele kötött munkaszerződés tartalmazza, hogy őt kölcsönzés keretében kívánják foglalkoztatni.

2006. január 1-jétől változtak a kölcsönzés tilalmára vonatkozó szabályok. Korábban tilos volt a kölcsönzött munkaerő foglalkoztatása, ha az igényelt munkavégzés jogszabályi tilalomba ütközött (pl. nőt akarnak egészségre ártalmas munkakörben foglalkoztatni), vagy olyan munkahelyre, ahol sztrájk van (mivel nem érné el célját a munkavállalók munkabeszüntetése). A foglalkoztatás tilalma tehát a kölcsönvevő munkáltatóra vonatkozott.

2006. január 1-jétől nem a foglalkoztatása, hanem a kölcsönzése tilos a munkavállalónak az előbbiekben felsorolt két esetben, továbbá akkor, ha a munkavállalót a kölcsönvevő munkáltató foglalkoztatta korábban és a munkaviszony legfeljebb 6 hónapja szűnt meg. E szabállyal a jogalkotó gátat kívánt szabni annak a gyakorlatnak, amelynek célja a foglalkoztatással kapcsolatos jogszabályok, járulékfizetési kötelezettségek megkerülése azáltal, hogy a munkáltató megszüntetni munkavállalói jogviszonyát, majd alapít egy kölcsönadó céget, és ettől kikölcsönzi az általa elbocsátott munkavállalókat.

Külföldi állampolgár munkavállaló kölcsönzése esetén tekintettel kell lenni a külföldiek magyarországi munkavégzését szabályozó rendeletre, mely szerint el kell utasítani a kérelmet, ha a külföldi foglalkoztatására nem a kérelmet benyújtó munkáltatónál kerül sor (kölcsönzés esetén pedig ez történik).

Kapcsolódó jogszabályok:

- 118/2001. (VI. 30.) Korm. rendelet a munkaerő-kölcsönzési és a magán-munkaközvetítői tevékenység nyilvántartása vételéről és folytatásának feltételeiről

- 8/1999. (XI. 10.) SzCsM rendelet a külföldiek magyarországi foglalkoztatásának engedélyezéséről

193/E. § (1) Semmis a munkavállaló és a kölcsönbeadó között létrejött olyan megállapodás, amely

a) a munkaviszony megszűnése, illetve megszüntetése után a kölcsönvevővel való jogviszony létesítési tilalmat vagy korlátozást ír elő;

b) alapján a munkavállalónak a kölcsönbeadó javára díjazást (közvetítési díjat) kell fizetni, ha a kölcsönvevővel kíván jogviszonyt létesíteni.

(2) A kölcsönzés során a munkáltatót megillető jogokat és kötelezettségeket a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő - megállapodásuk szerint - megosztva gyakorolja. A munkaviszony megszüntetésének jogát kizárólag a kölcsönbeadó gyakorolhatja, a munkaviszony megszüntetésére irányuló jognyilatkozatot a munkavállaló a kölcsönbeadóval közli.

(3) A munkavállalóra a kölcsönvevőnél irányadó munkarendre, munkaidőre, pihenőidőre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

(4) Ha a munkaviszony nem kölcsönzés céljából jött létre, a munkaszerződés nem módosítható annak érdekében, hogy a munkáltató a munkavállalót kölcsönzés keretében foglalkoztassa.

Általános elvárás, hogy a kölcsönbeadó, a kölcsönvevő és a munkavállaló a jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során együttműködjön.

A munkáltatói jogokat a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő, megállapodásuk szerint megosztva gyakorolja. A Munka tv. ez alól két kivételt határoz meg egyrészt a kölcsönvevő a munkavállalót más munkáltatónál történő munkavégzésre nem kötelezheti, kirendelés (Munka tv. 106. §) jogával nem élhet, másrészt a kölcsönvevő nem gyakorolhatja a munkaviszony megszüntetésének jogát.

Tekintettel arra, hogy a munkavégzésre a kölcsönvevőnél kerül sor, a munkavállaló munkarendjére, munkaidejére, pihenőidejére a kölcsönvevőnél irányadó szabályok vonatkoznak.

A törvény értelmében semmisnek, azaz érvénytelennek kell tekinteni az olyan megállapodást, amelyben a kölcsönbeadó megtiltja a munkavállaló számára a kölcsönvevőnél történő elhelyezkedést. Semmis az a kikötés is, amely ha mégis elhelyezkedik a kölcsönvevőnél a munkavállaló, akkor ezért közvetítési díjat kér.

193/F. § (1) A kölcsönbeadó munkabér-fizetési kötelezettségét nem érinti, ha a kölcsönvevő a kölcsönbeadónak járó díjat esedékességekor nem fizette meg.

(2) A kölcsönbeadót terheli a munkaviszonnyal összefüggő valamennyi, a munkáltatót terhelő bevallási, adatszolgáltatási, levonási, befizetési kötelezettség teljesítése. Ettől eltérően a kölcsönvevőt terhelik a 193/G. § (1) bekezdése alapján létrejött megállapodásban foglalt, a kölcsönvevő által a munkavállaló részére nyújtott juttatásokkal összefüggő, a munkáltatót terhelő ilyen kötelezettségek.

(3) Az (1)-(2) bekezdés rendelkezéseitől érvényesen eltérni nem lehet.

A munkabér kifizetésére a kölcsönbeadó köteles, mivel a kölcsönvevő a munkavállaló átengedésért a kölcsönadónak kölcsönzési díjat fizet, a munkavállaló felé fizetési kötelezettség nem terheli.

A gyakorlatban előfordulhat, hogy a két munkáltató között létrejött megállapodásban foglaltak ellenére a kölcsönvevő határidőre, a bérfizetést megelőzően nem teljesíti kötelezettségét.

A Munka tv., a munkavállaló munkabérhez való jogának érvényesülése érdekében úgy rendelkezik, hogy a kölcsönbeadó bérfizetési kötelezettsége akkor is fennáll, ha a kölcsönbevevő a díjat esedékességkor nem fizette meg.

A kölcsönbeadó, mint munkáltatót őt terheli a munkaviszonnyal összefüggő valamennyi bevallási, adatszolgáltatási, levonási, befizetési kötelezettség teljesítése (pl. adó, tb, munkavállalói, munkaadó járulék).

Az egyes munkaügyi tárgyú és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2007. évi XIX. törvény 2007. április 1-jétől pontosította a korábbi rendelkezéseket. A Munka tv. 193/G. §-ának módosítása lehetővé teszi, hogy a kölcsönadó és a kölcsönvevő megállapodjanak abban, hogy a munkavállaló a természetbeni juttatásokat, illetve a szociális juttatásokat vagy a kölcsönvevőtől kapja meg, vagy ezek ellentételezésében állapodjanak meg a felek. Ezzel összefüggésben kiegészítésre került e szakasz is, amelynek értelmében a kölcsönvevő terhelik az átvállalt természetbeni juttatással, szociális juttatásokkal felmerülő - munkáltatót terhelő - bevallási, járulék-levonási, befizetési kötelezettségek.

A kölcsönbeadó és a kölcsönvevő közötti jogviszony

193/G. § (1) A kölcsönbeadó és a kölcsönvevő közötti megállapodást írásba kell foglalni, és annak tartalmaznia kell legalább:

a) a munkaerő-kölcsönzés időtartamát,

b) a munkavégzés helyét,

c) az elvégzendő munka jellegét,

d) természetbeni munkabér, illetve juttatás esetén - ha ezeket a kölcsönvevő biztosítja - ezek ellentételezését.

A kölcsönbeadó és a kölcsönvevő megállapodhatnak arról, hogy a természetbeni munkabért, illetve a 165-165/A. §-ban szabályozott szociális juttatásokat (a továbbiakban: közvetlenül adott szociális juttatás) a munkavállaló közvetlenül a kölcsönvevőtől kapja meg.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott megállapodásban foglaltakon túl a kölcsönvevő írásban köteles tájékoztatni a kölcsönbeadót:

a) az irányadó munkarendről,

b) a munkáltatói jogkört gyakorló személy megnevezéséről [193/E. § (2) bekezdés],

c) a munkabérfizetés alapjául szolgáló adatok közlésének módjáról és határidejéről,

d) az elvégzendő munkára vonatkozó alkalmazási feltételekről, továbbá

e) minden olyan körülményről, amely a munkavállaló foglalkoztatása szempontjából lényeges.

(3) Eltérő megállapodás hiányában a kölcsönbeadó viseli a foglalkoztatással kapcsolatos jogszabályban meghatározott költségeket, így különösen a munkavállaló utazási költségeit és a munkavégzéshez szükséges egészségügyi alkalmassági vizsgálat díját. A kölcsönbeadó a kölcsönvevő kérése esetén köteles legkésőbb a munkavállaló munkába állásáig

a) az adózás rendjéről szóló törvény szerint a munkáltató és a kifizető által foglalkoztatott személy adataira vonatkozó, a biztosítási jogviszony kezdetéről szóló, állami adóhatósághoz teljesített bejelentése másolatát, valamint

b) a külön jogszabály szerinti kölcsönbeadóként történt nyilvántartásba vételét igazoló okirat másolatát

a kölcsönvevő részére átadni.

(4) A kölcsönvevő - eltérő megállapodás hiányában - köteles legkésőbb a tárgyhónapot követő hónap ötödik napjáig a kölcsönbeadóval közölni mindazokat az adatokat, amelyek legkésőbb a munkabér 155. § (3) bekezdése alapján meghatározott időpontig történő kifizetéséhez szükségesek. Ha a munkaviszony a hónap közben szűnik meg, a kölcsönvevő az utolsó munkában töltött napot követő három munkanapon belül köteles a munkabérfizetéshez, valamint a 193/F. § (2) bekezdésében szereplő kötelezettsége teljesítéséhez szükséges adatokat a kölcsönbeadónak átadni. Ezen adatok körébe tartoznak a 193/H. § (9)-(10) bekezdésének alkalmazása esetén a kölcsönzött munkavállalóval a 142/A. § (2) bekezdése alapján egyenlő értékű munkát végző munkavállalót megillető, a 142/A. § (3) bekezdése szerinti egyes juttatások is.

(5) A munkavégzés időtartama alatt a kölcsönvevő minősül munkáltatónak

a) a munkavállaló munkavédelmére,

b) a nők, a fiatal munkavállalók, a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására,

c) az egyenlő bánásmód követelményére,

d) a munkavégzésre,

e) a munkakör átadás-átvételére,

f) a munkaidőre és pihenőidőre, illetve ezek nyilvántartására vonatkozó szabályok betartása,

g) az (1) bekezdésben szereplő megállapodás megkötése esetén a természetbeni munkabér, valamint a közvetlenül adott szociális juttatás biztosítása tekintetében.

(6) A 193/H. § (9)-(10) bekezdésébe foglalt rendelkezés alkalmazása érdekében a kölcsönbeadó - a kölcsönzött munkavállaló előzetes hozzájárulásával - köteles a kölcsönvevőt tájékoztatni különösen a munkavállaló szakképzettségéről és szakmai tapasztalatairól.

(7) Semmis a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő között létrejött megállapodás, ha a felek a 106. § (1) bekezdésében meghatározott tulajdonosi kapcsolatban állnak egymással.

(8) Ha a kölcsönvevőnél történő munkavégzés tényleges megkezdéséig

a) a kölcsönbeadó nem felel meg az e törvényben, illetve az egyéb jogszabályokban foglalt feltételeknek, vagy

b) a kölcsönbeadó nem köt a 193/H. § (1) bekezdés szerinti munkaszerződést,

a munkaviszony a kölcsönvevő és a munkavállaló között jön létre a munkavégzés tényleges megkezdésének napjával, a 193/G. § (1) bekezdés a) pontja alapján meghatározott időtartamra.

(9) A (8) bekezdés a) pontja szerint létrejött munkaviszony esetén a munkaszerződés tartalmának megállapításakor

a) munkavégzési helynek az (1) bekezdés b) pontja szerinti helyet,

b) munkakörnek és személyi alapbérnek a kölcsönzött munkavállalónak a 193/H. § (1) bekezdés b)-c) pontja alapján meghatározott munkakörét és személyi alapbérét kell tekinteni.

(10) A (9) bekezdésben foglaltaktól eltérően, a (8) bekezdés b) pontja alapján létrejött munkaviszony esetén

a) a kölcsönzött munkavállaló munkakörét az (1) bekezdés c) pontja alapján az elvégzendő munka jellegének,

b) személyi alapbérét - a 142/A. § megfelelő alkalmazásával - a kölcsönzött munkavállalót foglalkoztató szervezeti egységnél azonos munkakört betöltő munkavállalók személyi alapbére mértékének, azonos munkakört betöltő munkavállaló hiányában a kölcsönvevő tevékenysége szerinti ágazatban, a kölcsönzött munkavállaló által betöltött munkakörben szokásosan érvényesülő személyi alapbér

alapulvételével kell meghatározni a munkaszerződésben.

(11) A (8) bekezdés a)-b) pontjában foglaltak együttes fennállása esetén a munkaszerződés tartalmának megállapításakor a (9)-(10) bekezdésben foglaltakat kell megfelelően alkalmazni.

(12) A (9)-(10) bekezdés alkalmazásakor, ha a munkaviszony időtartama a (8) bekezdés szerint nem határozható meg, a munkaviszonyt határozatlan időtartamúnak kell tekinteni.

(13) A (6)-(12) bekezdéstől érvényesen eltérni nem lehet.

A munkaerő-kölcsönzésről a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő a polgári jog szabályai szerint köt megállapodást, melyre a Ptk. rendelkezései az irányadóak. A Munka tv. 1. §-ának új (5) bekezdése alapján a két munkáltató közötti Ptk.-n alapuló szerződéskötéskor ügyelni kell arra, hogy a Munka tv. jelen szakaszait is figyelembe vegyék.

A megállapodást írásba kell foglalni és tartalmaznia kell a három legfontosabb információt a kölcsönzés időtartamát, a munkavégzés helyét, az elvégzendő munka jellegét. Ez utóbbi kifejezés arra utal, hogy nemcsak konkrét munkakör ellátására vonatkozóan lehet megállapodást kötni, hanem elképzelhető ún. keret jellegű megállapodás, amiben rögzítik például, hogy a II-III. negyedévre, Budapestre, építőipari jellegű munkára kölcsönöznek munkavállalókat.

A kötelező tartalmi elemek mellett e szakasz rendelkezik arról, hogy a felek eltérő megállapodása hiányában mi tartozik a kölcsönbeadó, illetve a kölcsönvevő kötelezettségei közé. Ez egyben azt is jelenti, hogy e tárgykörök részei lehetnek a megállapodásnak. A Munka tv. a megállapodás időtartamára vonatkozóan rendelkezést nem tartalmaz, így az határozatlan, illetve határozott időre is köthető. A megállapodásnak mintegy melléklete kell, hogy legyen a kölcsönvevő a Munka tv. 193/G. § (2) bekezdésben előírt tájékoztatási kötelezettsége.

2007. április 1-jétől hatályos rendelkezés, amelyet az egyes munkaügyi tárgyú és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2007. évi XIX. törvény vezetett be, hogy a kölcsönadó és a kölcsönvevő megállapodjanak abban, hogy a munkavállaló a természetbeni juttatásokat, illetve a szociális juttatásokat vagy a kölcsönvevőtől kapja meg közvetlenül, vagy ennek ellentételezésében a felek megállapodjanak.

A munkajogi szabályok alkalmazásakor, illetve azok betartásának ellenőrzése kapcsán kérdéses lehet, hogy a két munkáltató közül melyik köteles azok betartására. E szabályokat részletezi a (3)-(6) bekezdés.

2006. január 1-jétől alkalmazandó rendelkezés, hogy a kölcsönadótól a kölcsönvevő kérheti annak igazolását, hogy az érintett munkavállalót az egységes magyar munkaügyi adatbázisba (EMMA) bejelentette-e, vagy sem. 2007. január 1-jétől az EMMA rendszert nem a Foglalkoztatási Hivatal, hanem az adóhatóság működteti, az Art. 16. §-a alapján a bejelentési kötelezettséget is az adóhatóság felé kell teljesíteni.  A kölcsönvevő kérheti továbbá a kölcsönadó cég munkaügyi központnál (állami foglalkoztatási szervnél) történő nyilvántartásba vételére vonatkozó határozat másolatát is.

2006. január 1-jétől hatályos további új előírás, hogy ha a kölcsönvevőnél történő munkavégzés megkezdéséig a kölcsönbeadó nem felel meg a jogszabályi feltételeknek, vagy nem köti meg a munkavállalóval a kölcsönzésre vonatkozó munkaszerződést, akkor úgy kell tekinteni, hogy a munkaviszony a kölcsönvevő és a munkavállaló (és nem a kölcsönadó és a munkavállaló) között jött létre.

Erre az esetre a (8) - (10) bekezdések speciális szabályokat tartalmaznak a munkavégzési hely, a személyi alapbér, és a munkakör tekintetében. Az új rendelkezések a munkavállaló kiszolgáltatott helyzetének megszüntetése érdekében születtek. Remélhetőleg ezáltal elkerülhető lesz az a helyzet, hogy a kikölcsönzött munkavállaló csak dolgozik, de a kölcsönzéssel kapcsolatban megfogalmazott munkáltatói kötelezettségek elmulasztása miatt sem a kölcsönadótól, sem a kölcsönvevőtől nem kapja meg a munkabérét és egyéb járandóságait.

2006. január 1-jétől a kölcsönadó és a kölcsönvevő közötti megállapodás semmis akkor, ha a szerződős felek egyébként tulajdonosi kapcsolatban állnak egymással. A Munka tv. 106. §-a szerint tulajdonosi kapcsolatnak minősül, ha az egyik munkáltató tulajdonosa - részben vagy egészben - azonos a másik tulajdonosával, vagy a két munkáltató közül legalább az egyik valamely arányban tulajdonosa a másik munkáltatónak, vagy a két munkáltató egy harmadik szervezethez kötődő tulajdonjogi viszonya alapján áll kapcsolatban egymással.

Kiemeljük, hogy a kölcsönadó és a kölcsönvevő között 2006. január 1-jén fennálló megállapodások esetén e tulajdonosi kapcsolatra vonatkozó tilalmi szabályt 2007. január 1-jétől kell alkalmazni.

2007. április 1-jétől hatályos új rendelkezést tartalmaz a (12) bekezdés, amelyet a 2007. évi XIX. törvény módosított. Ennek alapján, ha a munkaviszony időtartama a (8) bekezdés alapján nem állapítható meg), akkor a munkaviszonyt határozatlan időtartamúnak kell tekinteni. A (8) bekezdés ugyanis akként rendelkezik, hogy ha a kölcsönadó nem felel meg a feltételeknek, nem köt munkaszerződést a munkavállalóval, akkor az a vélelem, hogy a jogviszony határozott időre a kölcsönvevővel jött létre

A kölcsönbeadó és a munkavállaló között fennálló munkaviszony, a díjazás különös szabályai

193/H. § (1) A feleknek a munkaszerződésben meg kell állapodniuk

a) abban, hogy a munkaszerződés vagy a távmunkát végző foglalkoztatására irányuló munkaszerződés kölcsönzés céljából jön létre,

b) a munkavállaló személyi alapbérében,

c) a munkavégzés jellegében vagy a munkakörben.

(2) A munkaszerződésnek tartalmaznia kell a felek nevét, illetve megnevezését, a kölcsönbeadó nyilvántartásba vételi számát, valamint a munkavállaló és a kölcsönbeadó lényeges adatait is.

(3) A munkáltató - ha a munkaszerződés nem tartalmaz tájékoztatást - legkésőbb a munkaszerződés megkötésétől számított két héten belül, ezen túlmenően a c) pont szerint, a (9) vagy (10) bekezdésben foglaltak alkalmazásakor, legkésőbb az e szabályok szerinti jogosultság megállapításának kezdetétől számított két héten belül köteles a munkavállalót írásban tájékoztatni

a) a munkavégzés helyéről,

b) a kölcsönvevőnél irányadó munkarendről,

c) a munkabér egyéb elemeiről, ideértve a (9) vagy (10) bekezdés szerinti juttatások biztosításának feltételeit is,

d) a bérfizetés napjáról,

e) a munkába lépés napjáról,

f) a rendes szabadság mértékének számítási módjáról és kiadásának, illetve

g) a jogviszony megszüntetésének e fejezet által meghatározott szabályairól,

h) a kölcsönbeadóra és a munkavállalóra irányadó felmondási idő megállapításának szabályairól,

i) a munkaviszony megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésének szabályairól, továbbá

j) arról, hogy a kölcsönbeadó kollektív szerződés hatálya alá tartozik-e.

(4) A (3) bekezdés c), d), f) és h) pontjában, valamint a 76/A. § (1) bekezdésének b)-c) pontjában előírt tájékoztatás jogszabály, illetve a kölcsönbeadóra kiterjedő hatályú kollektív szerződés rendelkezésére történő hivatkozással is megadható.

(5) A kölcsönbeadó megnevezésének, lényeges adatainak, továbbá a (3) bekezdésben meghatározott feltételek változásáról a kölcsönbeadó legkésőbb a változás hatálybalépését követő egy hónapon belül köteles írásban tájékoztatni a munkavállalót. Ettől eltérően a munkaviszonyra vonatkozó szabály módosítása esetén a (4) bekezdés rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

(6) A (3) bekezdésben meghatározott kötelezettségen túlmenően, a kölcsönbeadó köteles - legkésőbb a munkavégzés tényleges megkezdése előtt - írásban tájékoztatni a munkavállalót az alábbiakról:

a) a kölcsönvevő neve, székhelye, telephelye, cégjegyzék száma, vagy ha ez utóbbi adat helyett jogszabály más nyilvántartási formát ír elő, ennek a száma;

b) a kölcsönvevőnél mely szerv vagy személy gyakorolja a munkavállaló vonatkozásában a munkáltatói jogkört;

c) a munkába járás, szállás és étkezés feltételei;

d) a munkarendre, a munkaidőre és pihenőidőre vonatkozó szabályok;

e) az elvégzendő munkára vonatkozó alkalmazási feltételek.

(7) Ha a kölcsönbeadó a munkaviszony fennállása alatt a munkavállaló foglalkoztatását nem biztosítja folyamatosan - eltérő megállapodás hiányában - legkésőbb a következő munkavégzés megkezdése előtt negyvennyolc órával köteles közölni a munkavállalóval

a) következő foglalkoztatásának helyét,

b) kezdő időpontját, várható tartamát, illetve

c) a munkavállaló jelentkezésére vonatkozó kötelezettségeket.

(8) Külföldi munkavégzés esetén a kiutaztatást csak akkor lehet megkezdeni, ha a munkavégzés helyén irányadó jog szerinti engedélyek beszerzése megtörtént.

(9) A kölcsönzés időtartama alatt a 142/A. § rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni a kölcsönvevővel munkaviszonyban álló, valamint a kölcsönzött munkavállaló vonatkozásában a személyi alapbér, a műszakpótlék, a rendkívüli munkavégzésért járó díjazás, továbbá az ügyelet, készenlét díjazása tekintetében, ha

a) a kölcsönvevőnél történő folyamatos munkavégzés tartama a 183 napot meghaladja, vagy

b) a kölcsönzött munkavállaló a kölcsönvevőnél történő munkavégzés megkezdésének időpontját megelőző két évben a kölcsönvevőnél - kölcsönzés alapján - összesen legalább 183 napot dolgozott. Ha a kölcsönvevőnél kölcsönzés alapján munkavégzéssel töltött összeszámított időtartam az újabb kölcsönzés alatt éri el a 183 napot, a fenti szabályt a 184. naptól kell alkalmazni.

(10) A (9) bekezdésben foglaltaktól eltérően, a 142/A. § (3) bekezdésében szereplő juttatások tekintetében kell a 142/A. § rendelkezéseit megfelelően alkalmazni a kölcsönvevővel munkaviszonyban álló, valamint a kölcsönzött munkavállaló vonatkozásában, ha

a) a határozott időre szóló kölcsönzés esetén a kölcsönvevőnél történő folyamatos munkavégzés időtartama a két évet, vagy

b) a határozatlan időre szóló kölcsönzés esetén a kölcsönvevőnél történő folyamatos munkavégzés időtartama az egy évet

meghaladja.

(11) A (9)-(10) bekezdés rendelkezéseit nem kell alkalmazni a kölcsönzött munkavállalóra, ha munkaviszonyára a kölcsönbeadónál ennél kedvezőbb feltételek irányadóak.

(12) A (9)-(10) bekezdés alkalmazásakor a munkavégzés folyamatosságát nem szakítja meg a 107. § szerinti munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés időtartama. Ettől eltérően, a fizetés nélküli szabadság - a 138. § (5) bekezdésben és a 139. §-ban foglaltak kivételével - akkor nem érinti a munkavégzés folyamatosságát, ha ennek időtartama a harminc munkanapot nem haladja meg. A munkavégzés folyamatosságának feltétele, hogy a munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés megszűnését követően a munkavállaló munkáját annál a kölcsönvevőnél folytassa, amelynél a mentesülés megkezdődött.

(13) A (9) bekezdésben foglaltak alkalmazásával kapcsolatban a kölcsönbeadó írásbeli nyilatkozat megtételére kötelezheti a munkavállalót arról, hogy a nyilatkozat átadását megelőző két évben mely kölcsönvevőnél, milyen időtartamban végzett munkát.

(14) A (9)-(11) bekezdésben foglaltaktól érvényesen eltérni nem lehet.

Az egyenlő munkáért egyenlő bér elvének a munkaerő-kölcsönzés során történő érvényesítésére vonatkozóan a törvény abból az elvi megfontolásból indul ki, hogy a munkaerő-kölcsönzés rugalmas foglalkoztatást lehetővé tevő eredeti céljának teljesítése ne vezessen a klasszikus munkaviszonyhoz kötődő juttatásoktól való teljes megfosztáshoz. Ezért  a törvény nem adminisztratív tilalommal kívánja a munkaerő-kölcsönzést ellehetetleníteni, hanem olyan szabályokat ír elő, amelyek a fokozatosságot szem előtt tartva, bizonyos idő elteltéhez, illetve a foglalkoztatás céljához kötődően teszik a kölcsönbeadó kötelezettségévé a kölcsönzött munkavállalók munkabérének, illetve a további juttatásainak a nem kölcsönzés alapján dolgozó munkavállalókat megillető mértékűvel azonos szintre emelését.

A kölcsönbeadó és a munkavállaló közötti munkaviszony létrejöhet határozatlan, illetve határozott időtartamra is.

Határozatlan időtartamú szerződést olyan munkavállalóval érdemes kötni, akinek végzettségére, munkájára jelentős igény van a munkaerőpiacon, hiszen folyamatos foglalkoztatását csak így tudja biztosítani a kölcsönadó. Amennyiben a kölcsönbeadó 30 napon belül nem tudta biztosítani a munkavállaló megfelelő foglalkoztatását, akkor felmondással köteles a munkaviszonyát megszüntetni.

A határozott időtartamra szóló munkaszerződés általában egy konkrét kölcsönvevői igény kielégítését szolgálja. Ennek ellenére nem feltétele a munkaszerződés megkötésének, hogy a kölcsönadó és a kölcsönvevő az adott munkára vonatkozó megállapodását előzetesen megkösse.

A munkaszerződés megkötése kapcsán lényeges ügyelni arra, hogy az tartalmazza az e szakaszban felsorolt kötelező tartalmi elemeket. A munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó munkaszerződésben feltétlenül ki kell mondani, hogy az kölcsönzés céljából jött létre, rögzíteni kell továbbá a személyi alapbért, és a munkavégzés jellegét (ha még a munkakör pontosan nem ismert), vagy a munkakört (ha tudjuk, milyen munkakörbe kerül kölcsönzésre).

E szakasz tételesen felsorolja, hogy az Munka tv. 76. §-ában foglaltaktól eltérően, milyen tájékoztatási kötelezettség terheli a kölcsönadó munkáltatót.

A (3) bekezdés részletezi, hogy a munkaszerződés megkötését követő 2 héten belül miről kell a munkavállalót írásban tájékoztatni, amely történhet jogszabályra, vagy kollektív szerződés rendelkezésére történő hivatkozással is. E szakaszt egészítette ki 2007. április 1-jétől a 2007. évi XIX. törvény. Ennek lényege, hogy bővült a munkáltató tájékoztatási kötelezettségének köre. A kölcsönbeadót terhelő további tájékoztatási kötelezettséget a (6) bekezdés részletezi, amelyet legkésőbb a munkavégzés tényleges megkezdése előtt kell teljesítenie.  Előfordulhat, hogy a kölcsönbeadó nem tudja folyamatosan biztosítani a kölcsönzés céljából felvett munkavállaló foglalkoztatását, ezért - eltérő megállapodás hiányában - legkésőbb a következő munkavégzés megkezdése előtt 48 órával előbb köteles közölni a következő foglalkoztatást helyét, kezdő időpontját, várható tartamát, és a munkavállaló jelentkezésére vonatkozó kötelezettségeket.

Garanciális szabály, hogy a munkaszerződésben szerepeljen a kölcsönbeadó nyilvántartásba vételi száma is, mely alapján a munkavállaló bármikor ellenőrizni tudja az illetékes regionális munkaügyi központnál, hogy a kölcsönző szerepel-e még a nyilvántartásban.

Munkaerő-kölcsönzés külföldre is történhet, de a munkavállaló csak akkor kezdheti meg kiutazását, ha a munkavégzés helye szerint irányadó jog szerint az engedélyek beszerzése megtörtént. E szakasz nem rendelkezik arról, hogy az engedély beszerzése kinek a kötelezettsége.

2006. január 1-jétől kiegészült e szakasz a (9)-(12) bekezdéssel, melynek lényege, hogy az egyenlő munkáért, egyenlő bér elvére vonatkozó munkajogi szabályok maradéktalanul érvényesüljenek a kölcsönzött munkavállaló esetében is.

Munkaerő-kölcsönzésre a gyakorlatban sokszor nem a jogalkotó szándékának megfelelő tevékenység elvégzése miatt került sor (pl. átmeneti munkatorlódás, speciális feladatok ellátása miatt) hanem azért, hogy a kölcsönvevő olcsóbb munkaerőhöz jusson.

E kedvezőtlen tendencia megszüntetése érdekében tartalmazták a 2006. januári rendelkezések azt, hogy a hosszabb időn át (6 hónapot meghaladó időtartamban) kölcsönzés alapján foglalkoztatott munkavállaló számára is biztosítani kell azt a személyi alapbért, műszakpótlékot, rendkívüli munkavégzésért, ügyeletért, készenlétért járó díjazást, amelyet az egyenlő bánásmód követelményének betartása alapján a kölcsönvevő a vele munkaviszonyban álló munkavállalóinak is biztosít. A 6 hónap számítása a gyakorlatban problémát okozott, ezért a 2007. évi XIX. törvény - 2007. április 1-jei hatállyal - akként módosította a (9) bekezdést, hogy a 6 hónap helyett 183 napot meghaladó munkavégzés esetén kell alkalmazni az egyenlő bánásmód elvét. A 183 nap számítása során a kölcsönvevőnél a megelőző két évben - kölcsönzés alapján - végzett munka időtartamát is figyelembe kell venni. A 183 nap számításával összefüggésben a kölcsönbeadó nyilatkozatot kérhet a munkavállalótól arra nézve, hogy a megelőző két évben milyen kölcsönvevőnél, mikor dolgozott.

Ha a kölcsönzés keretében végzett munkavégzés időtartama a kölcsönvevő munkáltatónál egy, illetve két éve folyamatos, akkor az egyenlő bánásmód követelményének a munkaviszony alapján közvetlenül, vagy közvetve nyújtott pénzbeli és természetbeni juttatások tekintetében is érvényesülnie kell (például bérlettérítés, üdülési hozzájárulás, lakhatási költség biztosítása stb).  E szakasz - 2007. április 1-jétől hatályba lépett - új (12) bekezdése pontosan meghatározza, hogy a fenti munkavégzési időtartamok folyamatosságának számítása során a munkaviszony szünetelésének egyes eseteit miként kell figyelembe venni.

A munkaviszony megszüntetése

193/I. § (1) A kölcsönzés céljából létesített munkaviszony megszüntethető:

a) közös megegyezéssel,

b) felmondással,

c) azonnali hatályú felmondással,

d) azonnali hatállyal a próbaidő alatt.

A munkaerő-kölcsönzés esetén is felmerülhet, hogy a felek munkaviszonnyal kapcsolatos előzetes elvárásai nem teljesülnek, így a próbaidő kikötését, a munkaviszony próbaidő alatti indokolás nélküli megszüntetésének lehetőségét ez esetben is indokolt lehetővé tenni.

(2) A munkaviszony megszüntetésére irányuló nyilatkozatot írásba kell foglalni.

A kölcsönzés céljából létesített munkaviszony atipikus jellegére tekintettel, a munkaviszony megszüntetésére a Munka tv. általános rendelkezéseitől eltérő szabályok kerültek megfogalmazásra.

A kölcsönzés céljából létesített munkaviszony az alábbiak szerint szüntethető meg:

a) közös megegyezéssel,

b) felmondással (a Munka tv. általános szabályai közül a rendes felmondásnak felel meg)

c) azonnali hatályú felmondással (a rendkívüli felmondásnak felel meg),

d) azonnali hatállyal a próbaidő alatt (tekintettel arra, hogy 2006. január 1-jétől próbaidő is kiköthető).

A kölcsönzés céljából létesített munkaviszony három módon szüntethető meg:

a) közös megegyezéssel

b) felmondással (a Munka tv. általános szabályai közül a rendes felmondásnak felel meg)

c) azonnali hatályú felmondással (a rendkívüli felmondásnak felel meg)

193/J. § (1) A határozatlan időtartamú munkaviszonyt felmondással mind a kölcsönbeadó, mind a munkavállaló megszüntetheti.

(2) A felmondást a kölcsönbeadónak indokolnia kell. Az indokolásból a felmondás okának világosan ki kell tűnnie.

Vita esetén a felmondás indokolásának valóságát és okszerűségét a kölcsönbeadónak kell bizonyítania.

(3) A kölcsönbeadó felmondással akkor szüntetheti meg a munkaviszonyt, ha

a) a munkavállaló nem végzi megfelelően a munkáját,

b) a munkavállaló munkaköri feladatainak ellátására alkalmatlan,

c) a kölcsönbeadó harminc napon belül nem tudta biztosítani a munkavállaló megfelelő foglalkoztatását, vagy

d) a megszüntetésre a kölcsönbeadó működésével összefüggő okból kerül sor.

(4) A felmondási idő mértéke tizenöt nap. Ha a munkaviszony időtartama eléri a háromszázhatvanöt napot, a felmondási idő mértéke harminc napra emelkedik.

(5) Ha a kölcsönbeadó és a munkavállaló között a felmondás közlését megelőző két éven belül többször került sor munkaviszony létesítésére, a felmondási idő szempontjából ezek időtartamát össze kell számítani.

(6) A kölcsönbeadó által közölt felmondás esetén - a felek eltérő írásbeli megállapodása hiányában - a felmondási idő tartama alatt a munkavállaló mentesül a munkavégzési kötelezettsége alól. A felmentési időre a munkavállalót átlagkeresete illeti meg.

EBH2007. 1635. Ha a munkavállaló törvényes mentesülési okból, keresőképtelen betegsége miatt nem végez munkát, ugyanezen okból a munkavégzés hiányára a munkáltató a munkaviszonyt felmondó intézkedését nem alapíthatja munkaerő-kölcsönzés esetén sem [1992. évi XXII. törvény 107. §, 193/J. § (3) bekezdés b) pont].

A felmondással összefüggésben a következő lényeges rendelkezésekre hívjuk fel a figyelmet:

- csak határozatlan időtartamra kötött munkaviszony szüntethető meg ezen a módon,

- a kölcsönbeadó és a munkavállaló egyaránt élhet vele,

- felmondási idő mértéke 15 nap, de ha a munkaviszony időtartama a felmondás közlését megelőző két éven belül összességében a 365 napot eléri, akkor a felmondási idő 30 nap.

193/K. § (1) A határozott és a határozatlan időtartamú munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással mind a kölcsönbeadó, mind a munkavállaló megszüntetheti.

(2) A munkavállaló akkor szüntetheti meg azonnali hatályú felmondással a munkaviszonyt, ha a kölcsönbeadó vagy a kölcsönvevő súlyosan megszegte a munkaviszonyra vagy a foglalkoztatásra vonatkozó szabályokat, illetve megállapodást.

(3) A kölcsönbeadó akkor szüntetheti meg azonnali hatályú felmondással a munkaviszonyt, ha a munkavállaló a munkaviszonyból eredő lényeges kötelezettségeit vétkesen megszegi.

(4) A kölcsönbeadó a nyilvántartásból való törlése esetén, az erről szóló határozat jogerőre emelkedését követően, e tényre történő hivatkozással, azonnali hatályú felmondással - a határozat kézhezvételétől számított hatvan napon belül - köteles a munkavállaló munkaviszonyát megszüntetni. Ha a kölcsönbeadó a munkaviszonyt határidőn belül nem szünteti meg, a munkaviszony a hatvanadik napon megszűnik.

(5) Az azonnali hatályú felmondásra a 193/J. § (2) bekezdésében foglaltakat megfelelően alkalmazni kell.

(6) Az azonnali hatályú felmondás jogát - a (4) bekezdésben meghatározott kivétellel - az okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon belül, legfeljebb azonban az ok bekövetkezésétől számított hatvan napon belül lehet gyakorolni. A kölcsönvevő által közölt ok alapján az azonnali hatályú felmondásra akkor kerülhet sor, ha a kölcsönvevő a munkavállaló vétkes magatartásáról a tudomásszerzéstől számított öt munkanapon belül, írásban tájékoztatja a kölcsönbeadót. Ebben az esetben az azonnali hatályú felmondás gyakorlására nyitva álló tizenöt napos határidő az írásbeli tájékoztatás kézhezvételétől számít.

(7) Ha a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással a kölcsönbeadó a (4) bekezdésben meghatározott okból szünteti meg, vagy az azonnali hatályú felmondás jogát a munkavállaló gyakorolja, a kölcsönbeadó köteles a munkavállaló számára megfizetni a 193/J. § (4) bekezdésében meghatározott időtartamra járó átlagkeresetét.

(8) Azonnali hatályú felmondás esetén a felmondás szabályai nem alkalmazhatók.

Azonnali hatályú felmondással kapcsolatos fontosabb rendelkezések:

- határozott és határozatlan időtartamú munkaviszony egyaránt megszüntethető e módon,

- a kölcsönbeadó és a munkavállaló is élhet vele,

- a munkavállaló akkor élhet e jogával, ha a kölcsönbeadó, vagy kölcsönvevő súlyosan megszegte a munkaviszonyra, vagy foglalkoztatásra vonatkozó szabályokat, megállapodást,

- a kölcsönbeadó a munkavállaló vétkes kötelezettségszegése esetén élhet e jogával, valamint akkor, ha a munkaügyi központ a nyilvántartásból törölte,

- a felmondás jogát az okról való tudomásszerzéstől számított 15 napon belül, legfeljebb az ok bekövetkezésétől számított 60 napon belül lehet gyakorolni.

193/L. § A munkaviszony megszűnésekor, megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött napot követő - ha a munkavállaló a jognyilatkozat közlését, a közös megegyezéssel történő megszüntetésről szóló megállapodás megkötését, a jogviszony megszűnésére vezető ok bekövetkezését megelőzően nem végzett munkát, a jognyilatkozat közlésétől, illetve a munkaviszony megszűnésétől, megszüntetésétől számított - öt napon belül köteles a kölcsönbeadó a munkavállalót megillető munkabért, a 193/J. § (6) bekezdése és a 193/K. § (7) bekezdése szerinti díjazást, egyéb járandóságát kifizetni, valamint kiadni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.

A munkaviszony megszűnésekor, megszüntetésekor kiadandó igazolásokkal, járandóságok kifizetésével kapcsolatban a Munka tv. általános szabályaitól eltérően, azokat legkésőbb az utolsó munkában töltött napot követő öt napon belül kell kiadni, illetve kifizetni.

A munkaviszony jogellenes megszüntetése

193/M. § (1) A munkaviszony, ha azt a kölcsönbeadó jogellenesen szüntette meg, a jogellenességet megállapító bírósági határozat jogerőre emelkedése napján szűnik meg, kivéve, ha a jogvita elbírálásáig a határozott idejű jogviszony a jogellenes intézkedés nélkül is megszűnt volna.

(2) Jogellenes megszüntetés esetén a bíróság a munkavállaló kérelmére - az eset összes körülményeinek, így különösen a jogsértés és annak következményei súlyának mérlegelésével - a munkavállaló legalább egyhavi, legfeljebb hathavi átlagkeresetének megfelelő összeg megfizetésére kötelezheti a kölcsönbeadót.

(3) Jogellenes megszüntetés esetén meg kell téríteni a munkavállaló elmaradt munkabérét, egyéb járandóságát, és felmerült kárát. Nem kell megtéríteni a munkabérnek, egyéb járandóságnak, illetve kárnak azt a részét, ami máshonnan megtérült.

(4) Ha a munkavállaló munkaviszonya nem felmondással került megszüntetésre, a (2) és (3) bekezdésben foglaltakon túlmenően megilleti a felmentési időre járó átlagkeresete is.

(5) A határozott idejű munkaviszony jogellenes megszüntetése esetén - a (2) és (4) bekezdés rendelkezéseitől eltérően - a bíróság a munkavállaló kérelmére a megszüntetés időpontjában a munkaviszonyból még hátralévő időre járó, legfeljebb azonban hathavi átlagkereset megfizetésére kötelezi a kölcsönbeadót.

A munkaviszony jogellenes megszüntetése esetén, tekintettel a jogviszony ideiglenes jellegére, e szakasz nem ad lehetőséget arra, hogy a bíróság a munkavállaló - Munka tv. 100. § (1) bekezdésében foglaltakhoz hasonlóan - továbbfoglalkoztatásáról döntsön. A jogellenes megszüntetéssel okozott sérelmet ezért anyagilag kell orvosolni, melynek megállapítása során figyelembe kell venni a jogsértés és következményei súlyát. A kölcsönbeadót a bíróság a munkavállaló legalább egy havi, legfeljebb hathavi átlagkeresetének megfelelő összeg fizetésére kötelezheti.

Szabadság kiadása

193/N. § (1) Kölcsönzés keretében történő foglalkoztatás időtartama alatt a szabadságot - eltérő megállapodás hiányában - a kölcsönvevő, egyébként a kölcsönbeadó adja ki. A szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval - előzetes meghallgatása után - legkésőbb a szabadság kezdete előtt három nappal közölni kell. Az időpontot a kölcsönvevő csak rendkívül indokolt esetben változtathatja meg, és a munkavállalónak az ezzel összefüggésben felmerült kárát, illetve költségeit köteles megtéríteni.

(2) Az alapszabadság legalább egynegyedét - a foglalkoztatás első három hónapját kivéve - a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét a szabadság kezdete előtt legkésőbb tizenöt nappal be kell jelentenie.

A szabadság mértékére a Munka tv. általános szabályai az irányadóak. A szabadság kiadása tárgyában elsősorban a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő megállapodását kell figyelembe venni, de ha erről nem rendelkeztek, akkor a tényleges foglalkoztatást biztosító kölcsönvevő kötelezettsége annak kiadásáról gondoskodni. A szabadság kiadására vonatkozó általános szabályoktól eltérően legkésőbb a szabadság kezdete előtt 3 nappal korábban kell közölni.

Kártérítési felelősség

193/O. § (1) Ha a munkavállaló a foglalkoztatás körében kárt okoz a kölcsönvevőnek, az alkalmazott károkozásáért való felelősség szabályait kell alkalmazni [a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény 348. § (1) bekezdése].

(2) A munkavégzés során a munkavállalónak okozott kárért a kölcsönvevő és a kölcsönbeadó egyetemlegesen felel (Mt. 174-187. §).

(3) Ha a munkavállalót munkaviszonyával összefüggésben, de a (2) bekezdésben foglaltakon kívül - nem a foglalkoztatása során, vagy azzal összefüggésben - éri kár, a munkáltató kártérítési felelősségre vonatkozó szabályainak alkalmazásakor a kölcsönbeadó tekintendő munkáltatónak.

E speciális jogviszonyban a kártérítési felelősségi szabályok is eltérőek a Munka tv. általános szabályaihoz képest. Az eltérést indokolja egyrészt az a tény, hogy a munkavállaló a kölcsönvevővel nem áll munkaviszonyban, másrészt hogy a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő munkáltató között szerződéses kapcsolat, polgári jogi jogviszony áll fenn.

A munkavállaló kártérítési felelőssége két irányba merülhet fel a tényleges foglalkoztatójával (kölcsönvevővel) szemben, valamint a tényleges munkáltatójával (kölcsönbeadóval) szemben.

Amennyiben a munkavállaló a foglalkoztatás körében kárt okoz a kölcsönvevőnek, az alkalmazott károkozásáért való felelősség szabályait kell alkalmazni, a Ptk. 348. § (1) bekezdése alapján. A Ptk. hivatkozott szakasza szerint, ha az alkalmazott a munkaviszonyával összefüggésben harmadik személynek kárt okoz, a károsulttal szemben a munkáltató a felelős. Munkaerő-kölcsönzés esetén ez azt jelenti, hogy a kölcsönzött munkavállaló által a kölcsönvevőnek okozott kárt a kölcsönbeadó köteles megfizetni. A kölcsönbeadó felelőssége természetesen akkor áll fenn, ha a kölcsönadott munkavállalójának a felelőssége is megállapítható. A kimentés bizonyítása a kölcsönbeadót terheli. A kölcsönbeadó munkáltatónak azonban lehetősége van arra, hogy a Munka tv. 166-173. §-ai alapján - a kölcsönvevőnek kifizetett kártérítés vonatkozásában - kárigényét érvényesítse a károkozó munkavállalójával szemben.

Előfordulhat továbbá, hogy a munkavállaló munkaviszonyával összefüggésben a kölcsönbeadónak közvetlenül okoz kárt. Ilyen esetben a Munka tv. általános szabályai az irányadóak.

A munkavégzés során a munkavállalónak okozott kárért a kölcsönbeadót és a kölcsönvevőt egyetemleges felelősség terheli. Lényeges, hogy az egyetemleges felelősség csak akkor áll fenn, ha a károkozás munkavégzés közben vagy azzal összefüggésben keletkezett (tehát a kölcsönvevő munkáltatónál).

Az egyetemleges felelősség lehetővé teszi, hogy a munkavállaló - választása szerint - vagy a kölcsönbeadótól vagy a kölcsönvevőtől kérje teljes kárának megtérítését, a Munka tv. 174-187. §-ai alapján. A választás során a munkavállalónak érdemes mérlegelnie a munkáltatók anyagi helyzetét és célszerű, ha kárigényét ennek figyelembe vételével terjeszti elő. Ha az egyetemleges felelősség miatt nem a károkozó munkáltató (kölcsönvevő) fizette meg a kárigényt, hanem a kölcsönbeadó munkáltató, akkor a kölcsönbeadónak módjában áll, hogy a polgári jogi kártérítési felelősség szabályai alapján a kifizetett kártérítésnek megfelelő összeget a kölcsönvevőtől követelje.

A munkavállalót nemcsak munkavégzés során érheti kár. A munkavállalónak kára keletkezhet például a munkaszerződés érvénytelenségéből, vagy a munkaviszony jogellenes megszüntetéséből. Olyan esetekben, ha a munkavállalót munkaviszonyával összefüggésben, de nem a tényleges foglalkoztatása során, vagy azzal összefüggésben éri kár, a munkáltató kártérítési felelősségére vonatkozó szabályainak alkalmazása során a kölcsönbeadó tekintendő munkáltatónak.

A törvény egyéb rendelkezéseinek alkalmazása

193/P. § (1) Kölcsönzés esetén e törvény 3. §-ának (6) bekezdése, 76. §-ának (5)-(8) bekezdése, 76/B. §-a, 79. §-ának (5) bekezdése, 86/A-96. §-ai, 97. §-ának (2) bekezdése, 100. §-a, 106. §-a, 115-116. §-ai, 134. §-ának (1)-(2) és (5)-(6) bekezdése, 150. §-ának (1) bekezdése, 155. §-a (1) bekezdésének második mondata, a 167. §-ának (2)-(3) bekezdései, 170-170/D. §-a, a Harmadik részének X. fejezete, a 202. §-ának c)-d) pontja nem alkalmazhatók.

(2) A kölcsönvevőnek a kölcsönzés keretében foglalkoztatott munkavállalók létszámáról és foglalkoztatási feltételeiről a nála működő üzemi tanácsot, illetve képviselettel rendelkező szakszervezetet rendszeresen, de legalább félévente egy alkalommal tájékoztatnia kell.

(3) A kölcsönvevőnél történő foglalkoztatás során e törvény 83/A. §-ának, 102. §-a (1)-(3) bekezdésének, 104-105. §-ainak, 117-129/A. §-ainak, valamint - a 193/G. § (1) bekezdésben foglalt megállapodás esetén a természetbeni munkabér, illetve juttatás vonatkozásában - 193/G. §-a (4) bekezdésének és (5) bekezdése g) pontjának alkalmazásakor munkáltatón a kölcsönvevőt kell érteni.

(4) E törvény 106/A-106/B. §-ainak alkalmazása során munkáltatón a kölcsönbeadót és a kölcsönvevőt is érteni kell.

A munkaerő-kölcsönzés atipikus jellegére tekintettel a Munka tv. 193/P. § felsorolja, hogy a törvény mely szakaszai nem alkalmazhatóak a kölcsönzés esetén, külön kiemelve azt, hogy a szakasz alkalmazása során mikor kell a kölcsönvevőt munkáltatónak tekinteni.

Az egyes munkaügyi tárgyú és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2007. XIX. törvény 2007. április 1-jei hatállyal kiegészítette e szakaszt, amely szerint munkaerő-kölcsönzés esetén nem alkalmazhatóak a leltárfelelősséggel kapcsolatos rendelkezések.

Emellett más törvények is meghatározzák, hogy mely esetben minősül a kölcsönadó, vagy a kölcsönvevő munkáltatónak. A munkaügyi ellenőrzésről szóló tv. 3. §-a részletezi, hogy mely tárgykörök ellenőrzése történhet a kölcsönadónál, vagy a kölcsönvevőnél, vagy mindkettőnél. A társadalombiztosítási jogviszony szempontjából a kölcsönbeadó minősül foglalkoztatónak, a tb. felé történő bejelentési kötelezettség is őt terheli.

Kapcsolódó jogszabályok:

- 1996. évi LXXV. törvény a munkaügyi ellenőrzésről

XII. Fejezet

A közigazgatási szerveknél foglalkoztatott munkavállalókra vonatkozó eltérő rendelkezések

193/R. § (1) E fejezet a III-VII. fejezetben foglalt szabályoktól eltérő szabályokat állapít meg arra a munkavállalóra, aki az 1992. évi XXIII. törvény (a továbbiakban: Ktv.) hatálya alá tartozó szervnél áll munkaviszonyban.

(2) A munkáltatói jogokat a közigazgatási szerv hivatali szervezetének vezetője gyakorolja. A munkáltatói jogkör - törvény eltérő rendelkezése hiányában - átruházható.

A köztisztviselők jogállásáról szóló törvény hatálya alá tartozó szerveknél foglalkoztatottak általában közszolgálati jogviszonyban állnak az adott intézménynél. E szervek jegyzékét külön kormányhatározat sorolja fel.

A Munka tv. 193/R-193/Z. §-ait a Ktv. módosításáról szóló 2001. évi XXXVI. törvény iktatta be. Ennek lényege, hogy a Ktv. hatálya alá tartozó közigazgatási szerveknél foglalkoztatott ügykezelők és fizikai alkalmazottak közszolgálati jogviszonya 2001. július 1-jétől átalakult munkaviszonnyá.

2003. július 1-jén lépett hatályba a 2003. évi XLV. törvény, amely az ügykezelők visszaszervezéséről rendelkezett, melynek révén ők ismét a Ktv. hatálya alá tartoznak. Ennek alapján az ügykezelők ismét közszolgálati jogviszonyban állnak munkáltatójukkal, de nem minősülnek köztisztviselőnek. A Ktv. szerint ügykezelő az, aki a közigazgatási szervnél közhatalmi, irányítási, ellenőrzési és felügyeleti tevékenység gyakorlásához kapcsolódó ügyviteli feladatot lát el.

A közigazgatási szervnél köztisztviselőnek, ügykezelőnek nem minősülő munkavállaló munkaviszonyára a Munka tv.-nek a rendelkezéseit kell alkalmazni. Így a fizikai alkalmazottak továbbra is a Munka tv. hatálya alá tartoznak, melynek rendelkezéseit jelen szakaszban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

A munkáltatói jogkör gyakorlóját (pl. kinevezés, felmentés tekintetében), továbbá az egyes alacsonyabb vezetői szintre átruházható munkáltatói jogköröket (pl. szabadság kiadása) általában a Szervezeti és Működési szabályzat tartalmazza. A (2) bekezdés a Ktv. idevonatkozó szakaszával összhangban mondja ki, hogy a munkáltatói jogokat a közigazgatási szerv hivatali szervezetének vezetője (pl. minisztériumnál az illetékes államtitkár) gyakorolja.

Kapcsolódó jogszabályok:

- Ktv. 1. § - a köztisztviselő, ügykezelő fogalma, a közigazgatási szervek felsorolása

- 1085/2004. (VIII. 27.) Korm. határozat a Ktv. hatálya alá tartozó szervek jegyzékéről

193/S. § (1) Munkaviszony büntetlen előéletű, cselekvőképes, a munkakör betöltésére külön jogszabályban megállapított képesítési követelménynek, illetve biztonsági feltételeknek megfelelő személlyel létesíthető. A munkavállaló írásbeli titoktartási nyilatkozatot tesz, amelynek megtételéig nem állítható munkába. A nyilatkozat szövege a következő:

„Titoktartási nyilatkozat

Alulírott .................................................... (név, lakcím) e nyilatkozattal kötelezem magamat, hogy a .......................... (munkáltató megnevezése)-val kötött munkaviszonyom fennállása alatt tudomásomra jutott állam- és szolgálati titkot megőrzöm, a tevékenységem során előttem ismertté vált olyan adatokról, tényekről illetéktelen szervnek vagy személynek tájékoztatást nem adok, amelyek kiszolgáltatása az állam, a közigazgatási szerv (önkormányzat), munkatársam, vagy az állampolgár számára hátrányos, vagy jogellenesen előnyös következményekkel járna.”

(2) A munkaszerződéshez csatolni kell a munkaköri leírást.

(3)

(4) A próbaidő tartama legfeljebb három hónap lehet.

A Munka tv. általános szabályaitól eltérő, szigorúbb alkalmazási feltételek kerültek meghatározásra a közigazgatási szervnél munkaviszonyt létesítő munkavállalóval szemben. A munkaviszony létesíteni csak büntetlen előéletű személlyel lehet, melynek bizonyítása érdekében a leendő munkavállalónak erkölcsi bizonyítványt kell becsatolnia.

Eltérő szabály, hogy a munkaviszony csak cselekvőképes személlyel létesíthető, tehát pl. 18. életév alatti, korlátozottan cselekvőképes személyt a közigazgatási szervnél nem lehet alkalmazni.

A munkavállalónak rendelkeznie kell továbbá a munkakör betöltéséhez szükséges végzettséggel, képesítéssel, és ha szükséges meg kell felelnie az előírt nemzetbiztonsági feltételeknek.

A munkavégzés megkezdésének további feltétele, hogy a munkavállalónak írásbeli titoktartási nyilatkozatot kell tennie, melyet személyi anyagában kell megőrizni

A munkaviszony létesítésekor három hónap próbaidőt lehet kikötni (Ktv. alapján a közszolgálati jogviszony létesítése esetén hat hónapot), mely alatt bármelyik fél azonnali hatállyal, indoklás nélkül megszüntetheti a jogviszonyt. A munkaszerződéshez csatolni kell a munkaköri leírást is, amit egyrészt át kell adni a munkavállalónak, másrészt a munkáltatónak kell a munkavállaló személyi anyagában elhelyezni.

Kapcsolódó jogszabályok:

- 1995. évi CXXV. törvény a nemzetbiztonsági szolgálatokról

193/T. § (1) Nem minősül a munkaszerződés módosításának

a) a munkakör és a személyi alapbér változatlanul hagyása mellett a közigazgatási szerven belüli áthelyezés,

b) a munkakör és a személyi alapbér, valamint a munkavégzés helye szerinti település megváltozása nélkül a közigazgatási szerv személyében bekövetkezett jogutódlás miatti változás.

(2) A munkaviszony megszűnik a prémiumévek programban történő részvétel esetén az erre vonatkozó külön törvény szabályai szerint.

(3) Az e fejezet alapján foglalkoztatott munkavállalók esetében alkalmazni kell a Ktv. 14/A. §-ában foglaltakat.

(4) A munkáltató működésével összefüggő okból történő felmondás esetén a munkavállaló a 97. § (2) bekezdésében foglaltaktól eltérően:

a) a munkavégzési kötelezettség alóli mentesítés idejére járó átlagkeresetre havonta egyenlő részletben jogosult,

b) a végkielégítést a felmentési idő utolsó napján kell kifizetni.

(5) Ha a munkavállaló a munkavégzési kötelezettség alóli mentesítés ideje alatt bármely költségvetési szervvel vagy költségvetési szerv legalább többségi befolyása alatt álló bármely gazdálkodó szervezettel teljes vagy részmunkaidős jogviszonyt létesít,

a) ezt a tényt korábbi munkáltatójának haladéktalanul köteles írásban bejelenteni,

b) a felmondási időből hátralevő idő tekintetében átlagkeresetre nem jogosult,

c) végkielégítésre nem jogosult, azonban új jogviszonyában a végkielégítés alapjául szolgáló időszak számítása során a felmondással megszüntetett jogviszony alapján végkielégítésre jogosító idejét is számításba kell venni.

A Munka tv. általános szabályi szerint a munkaszerződést a felek csak közös megegyezéssel módosíthatják.

A Ktv.-nek a kinevezés módosítására vonatkozó szabályaihoz hasonlóan mondja ki e szakasz, hogy a közigazgatási szerven belüli áthelyezés, valamint a közigazgatási szerv személyében bekövetkezett jogutódlás miatti változás nem minősül a munkaszerződés módosításának.

Ez az jelenti, hogy az ilyen változás nem igényli a felek közös megegyezését, az a munkáltatói intézkedés alapján, vagy jogutódlásra tekintettel módosul. Ennek azonban mindkét esetben feltétele, hogy a munkakör és a személyi alapbér ne változzon, jogutódlás esetén további kritérium, hogy a munkavégzés helye ugyanazon a településen legyen, mint a jogelődé.

Amennyiben e feltételek közül bármelyik is változna az áthelyezés, vagy jogutódlás miatt, akkor a munkaszerződés módosításában a feleknek kell megállapodni. 2005. január 1-jén lépett hatályba a prémiumévek programról és a különleges foglalkoztatási állományról szóló 2004. évi CXXII. törvény. A prémiumévek program. célja, hogy azoknak a nyugdíj előtt álló munkavállalóknak, akiknek a jogviszonya a Munka tv. 89. § (3) bekezdése alapján a munkáltató működésével összefüggő okból megszűnne, e program elfogadása esetén továbbfoglalkoztatása a nyugdíj eléréséig megoldott legyen.

A prémiumévek programban való részvétel feltétele, hogy

a) a programban részt vevő legfeljebb 5 éven belül előrehozott öregségi nyugdíjra vagy öregségi nyugdíjra jogosulttá válik, feltéve, hogy előrehozott öregségi nyugdíjra nem jogosult, illetve csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjban nem részesül,

b) a programban részt vevő rendelkezik legalább huszonöt év munkaviszonyban töltött idővel,

c) a programban részt vevő további foglalkoztatására a Munka tv. 89. § (3) bekezdése szerint a munkáltató működésével összefüggő okból nincs lehetőség, és

d) a határozatlan idejű munkaszerződéssel rendelkező programban részt vevő hozzájárul határozatlan idejű foglalkoztatásra irányuló jogviszonyának határozott idejű jogviszonnyá történő módosításához, és elfogadja foglalkoztatásra irányuló jogviszonya tekintetében a prémiumévek programban történő részvétellel összefüggésben e törvényben meghatározott, a Munka tv-ben foglaltaktól eltérő szabályokat.

A munkáltatónak a rendes felmondással egyidejűleg a programban való részvételt kötelező felajánlania a munkavállalónak, és tájékoztatnia kell az érintettet a program szabályairól (ezt írásban kell megtenni). A munkavállaló a felajánlás elfogadásáról annak kézhezvételét követő 14 napon belül jogosult dönteni. Amennyiben elfogadta a prémiumévek programban való részvételt, akkor a munkaszerződést közös megegyezéssel határozott idejűre kell módosítani, ha nem, akkor a rendes felmondásra kerül sor.

A prémium évek programban résztvevő legfeljebb hetente 12 óra időtartamú munkavégzésre vehető igénybe, de önálló munkakörrel nem rendelkezhet. Lehetséges továbbá, hogy a munkáltató teljes mértékben eltekintsen a munkavégzéstől.

A prémium évek programban részt vevő a korábbi személyi alapbére és rendszeres bérpótléka együttes összege 70%-ának megfelelő juttatásra jogosult a program időtartama alatt, függetlenül attól, hogy kell-e dolgoznia, vagy sem.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy 2007. január 1-jétől lép hatályba a 193/T. § új (3) bekezdése, miszerint a munkavállaló munkaviszonyának rendes felmondással történő megszüntetése esetén csak azt kell vizsgálni, hogy van-e a közigazgatási szervnél felajánlható részmunkaidős munkakör. A Ktv. 17. § (4) bekezdésében foglaltakat 2007. január 1-jétől már nem kell alkalmazni, tekintettel arra, hogy a Ktv. e rendelkezése 2007. január 1-jétől hatályát veszti. Ennek alapján a rendes felmondás közlése előtt nem kell vizsgálni, hogy van-e a közigazgatási szervnél vagy annak irányítása alá tartozó másik közigazgatási szervnél a munkavállaló képzettségének és végzettségének megfelelő másik munkakör.

2007. január 1-jétől egészül ki a 193/T. § az új (4) és (5) bekezdéssel. Erre a rendes felmondás esetén járó juttatások (felmondási időre járó átlagkereset, végkielégítés) kifizetésének időpontja szempontjából fontos odafigyelni. Az új rendelkezések értelmében a felmondási idő alatt, a munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés idejére járó átlagkeresetet havonta egyenlő részletekben kell kifizetni (míg korábban az utolsó munkában töltött napon kellett), és a végkielégítést csak a felmentési idő utolsó napján lehet kifizetni (amit korábban szintén az utolsó munkában töltött napon lehetett). Az (5) bekezdés alapján, amennyiben a felmentési idő alatt a munkavállaló újból költségvetési szervnél, vagy annak legalább többségi befolyása alatt álló bármely gazdálkodó szervnél helyezkedik el, akkor e tényt köteles haladéktalanul bejelenteni a korábbi munkáltatójának. Erre azért van szükség, mert ebben az esetben egyrészt a felmentési idő hátralévő részére járó átlagkeresetet, másrészt a végkielégítést nem lehet a volt munkavállaló részére kifizetni. A végkielégítést nem veszti el a munkavállaló, mert az új jogviszonyában a végkielégítés alapjául szolgáló idő számításakor, a korábbi munkáltatójánál végkielégítésre jogosító időszakot is figyelembe kell venni. E végkielégítésre jogosító időszakot célszerű a munkaviszony igazoláson feltüntetni, bár megjegyezzük, hogy e szakasszal nem módosult párhuzamosan a Munka tv. 98. §-a, amely meghatározza, hogy a munkaviszony megszüntetésekor milyen adatokat kell feltüntetni a munkaviszony igazoláson.

Az új rendelkezéseket nemcsak a költségvetési szerveknél történő újra-elhelyezkedés esetén kell alkalmazni, hanem annak sok esetben az un. háttérintézményeiként működő, legalább többségi befolyása alatt álló gazdálkodó szervezetnél történő újbóli munkavállalás esetén is. A Ptk. 685/B. §-a szerint a többségi befolyás olyan kapcsolatot jelent, amelynek révén természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiség nélküli gazdasági társaság (a továbbiakban együtt: befolyással rendelkező) egy jogi személyben a szavazatok több mint ötven százalékával vagy meghatározó befolyással rendelkezik. A befolyással rendelkező akkor rendelkezik egy jogi személyben meghatározó befolyással, ha annak tagja, illetve részvényese és jogosult e jogi személy vezető tisztségviselői vagy felügyelő-bizottsága tagjai többségének megválasztására, illetve visszahívására, vagy a jogi személy más tagjaival, illetve részvényeseivel kötött megállapodás alapján egyedül rendelkezik a szavazatok több, mint ötven százalékával.

193/U. § A munkavállaló nem lehet helyi önkormányzati képviselő annál az önkormányzatnál, amely őt alkalmazza.

A helyi önkormányzati képviselő megbízatása, jogai és kötelezettségei a megválasztásával keletkeznek, jogai és kötelezettségei a megbízatás megszűnésével szűnnek meg.

Az önkormányzati képviselő pártatlan, befolyásolástól mentes tevékenysége érdekében mondja ki e szakasz, hogy a munkavállaló nem lehet helyi önkormányzati képviselő annál az önkormányzatnál, amely őt alkalmazza. Az önkormányzati képviselő összeférhetetlenségére vonatkozóan a jogállásukról szóló törvény számos egyéb tilalmat mond ki. Az önkormányzati képviselő a vele szemben fennálló összeférhetetlenségi okot köteles haladéktalanul bejelenteni a polgármesternek. Az önkormányzati képviselő a megbízólevelének átvételét, illetve az összeférhetetlen helyzet keletkezését vagy annak az önkormányzati képviselő tudomására jutását követő 30 napon belül köteles a vele szemben fennálló összeférhetetlenségi okot megszüntetni, az összeférhetetlen tisztségről való lemondását írásban benyújtani és annak másolatát átadni a polgármesternek. Az önkormányzati képviselő összeférhetetlenségének a megállapítását bárki kezdeményezheti a polgármesternél. A polgármester az összeférhetetlenség megállapítására irányuló kezdeményezést a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott bizottságnak adja át kivizsgálásra. A bizottság, ennek hiányában a polgármester előterjesztése alapján a képviselő-testület a következő ülésén, legkésőbb az összeférhetetlenség megállapításának kezdeményezését követő 30 napon belül határozattal dönt az összeférhetetlenségről.

BH2004. 34. - A betéti társaságnál alkalmazottként foglalkoztatott orvos tevékenysége nem összeférhetetlen az önkormányzati képviselői megbízatással

Kapcsolódó jogszabályok:

- 2000. évi XCVI. törvény a helyi önkormányzati képviselők jogállásának egyes kérdéseiről

193/V. § (1) A munkavállaló tizenharmadik havi munkabérre jogosult, ha a tárgyévben tizenkét hónap közigazgatási szervnél fennálló munkaviszonnyal rendelkezik. A tizenharmadik havi munkabér a munkavállalót időarányosan illeti meg, ha a tárgyévben legalább háromhavi munkaviszonnyal rendelkezik.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott idő számításánál - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - nem vehető figyelembe a munkaviszony szünetelésének időtartama.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott időtartamok számításánál a rendes szabadság és a szülési szabadság időtartamát, valamint - ha ezek együttes időtartama a hat hónapot nem haladja meg -

a) a keresőképtelenséget okozó betegség,

b) a 30 napot meg nem haladó fizetés nélküli szabadság,

c) a tartalékos katonai szolgálat időtartamát, valamint

d) minden olyan munkában nem töltött időt, amely alatt a munkavállaló átlagkereset, illetve távolléti díj fizetésben részesült

figyelembe kell venni.

(4) A tizenharmadik havi munkabér mértéke a tárgyév december havi személyi alapbérének összegével egyezik meg.

(5) Ha a munkaviszony év közben szűnik meg, a tizenharmadik havi munkabér összegét az utolsó munkában töltött napon irányadó személyi alapbér alapján kell meghatározni.

(6) A tizenharmadik havi munkabért a tárgyévben havonta, a munkabér kifizetésével egyidejűleg, a kifizetés hónapját megelőző hónapra megállapított személyi alapbér egytizenkettedének megfelelő összegű részletekben kell kifizetni. Nem fizethető ki a tizenharmadik havi személyi alapbér esedékes részlete,

a) ha a kifizetés esedékességének időpontjában a munkaviszony még nem áll fenn legalább három hónapja, vagy

b) ha a kifizetést megelőző hónap teljes tartama alatt a munkaviszony a (3) bekezdés a), c), illetve d) pontjában meghatározott okból, illetőleg fizetés nélküli szabadság miatt szünetelt.

(7) Ha a tárgyév során kifizetett részletek összege a tizenharmadik havi munkabér, illetve annak időarányos része (1)-(5) bekezdés szerint megállapított összegét

a) nem éri el, úgy a különbözetet

aa) a tárgyévet követő január hónap 16-án, illetve ha az szombatra vagy vasárnapra esik, akkor az azt követő első munkanapon,

ab) a munkaviszonynak az aa) pontban foglalt időpontot megelőzően történő megszűnése esetén az utolsó munkában töltött napon

a munkavállaló számára ki kell fizetni;

b) meghaladja, úgy a különbözetet

ba) a munkavállaló tárgyévet követő januári munkabérének kifizetésétől kezdődően a munkabéréből,

bb) a munkaviszonynak az aa) pontban foglalt időpontot megelőzően történő megszűnése esetén a munkavállaló számára a munkaviszony megszűnésekor kifizetett juttatások összegéből

a 161. § (2)-(3) bekezdésének alkalmazásával le kell vonni.

A törvény a közszolgálati jogviszonytörvényeket módosítja az Egységes Közszolgálati Sztrájkbizottság és a Kormány között 2007. február 19-én létrejött megállapodás végrehajtása céljából.

Eszerint a közszolgálatban dolgozók 2007. július 1-jétől kezdődően a tárgyév után járó 13. havi illetményükhöz nem utólag, hanem évközben havi részletekben, előlegszerűen jutnak hozzá. Ilyen címen a közszolgálati alkalmazottak számára havonta az illetményük 1/12-e, azaz 8,3%-a kerül kifizetésre.

A megállapodásban foglaltak szerint 2009-től kezdődően a tizenharmadik havi illetmény kifizetésére a tárgyév decemberében kerül sor, amelynek érdekében a jövőben további törvényalkotás válik szükségessé.

Valamennyi jogállási törvényre vonatkozóan egységesen a 13. havi illetmény egytizenkettedének havi bontásban való kifizetéséről rendelkezik a törvény. Egyúttal kizárja azokat az eseteket, amikor az érintett személy nem felel meg a 13. havi illetményben részesülés feltételeinek, mivel ekkor előleg fizetése sem indokolt. Rendezi továbbá a tárgyévet követő év januárjában való elszámolás és a különbözet kifizetése, illetve visszatérítése szabályait is (ennek során a Munka Törvénykönyve vonatkozó előírásai szerint a bírósági végrehajtási jogszabályokban szereplő összeghatárig kerülhet sor bérlevonásra).

A 2005. évi CXVIII. törvény módosította a 0, illetve a 13. havi juttatásra vonatkozó szabályokat, tekintettel arra, hogy a korábbi rendelkezéseket az Alkotmánybíróság a 32/2005. (IX. 15.) AB határozatával a hatálybalépésére visszaható hatállyal megsemmisítette.

A köztisztviselőkre, az ügykezelőkre, a közalkalmazottakra, az egyéb szolgálati viszonyban foglalkoztatottakra, továbbá a közigazgatási szerveknél alkalmazott munkavállalókra azonos módon került meghatározásra a 13. havi juttatásra való jogosultság.

- Az új szabályok alapján 13. havi juttatást az kaphat, aki a tárgyévben a közigazgatási szervnél 12 hónap munkaviszonnyal rendelkezik.

- Időarányosan jár a 13. havi juttatás, ha a munkavállaló legalább 3 hónap munkaviszonnyal rendelkezik az adott közigazgatási szervnél.

A tárgyévben munkaviszonnyal töltött idő számítása során a munkaviszony szünetelésének időtartamát (ezt a Munka tv. külön nem definiálja, de ezek általában azok az időtartamok, amikor tényleges munkavégzés nem történik) figyelmen kívül kell hagyni, kivéve szünetelés (3) bekezdésben felsorolt eseteit.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a 13. havi illetmény kifizetésével kapcsolatos szabályokat jelentősen módosította az egyes törvényeknek a tizenharmadik havi illetmény kifizetési rendjével összefüggő módosításáról szóló 2007. évi XXXIII. törvény, amely 2007. július 1-jén lép hatályba. Ennek alapján, ha a munkaviszony év közben megszűnik és a munkavállaló jogosult az időarányos 13. havira, akkor ezt az utolsó munkában töltött napon ki kell neki fizetni, mértéke az utolsó munkában töltött napon irányadó személyi alapbér összege (korábban a kifizetés időpontjában irányadó személyi alapbért kellett figyelembe venni). A szakszervezetekkel történt egyeztetések eredményeként, ugyan a közszférában illetményemelésre 2007. évben nem kerül sor, de megállapodtak abban, hogy a 13. havi illetményt a tárgyévben, havonta kell kifizetni. A havi 1/12-ed 13. havi juttatás kifizetése során a kifizetés hónapját megelőző hónapra megállapított személyi alapbért kell irányadónak tekinteni. Nem fizethető ki az esedékes 13. havi juttatás, ha a munkaviszony a kifizetés időpontjában még nem áll fenn 3 hónapja, illetve akkor, ha a munkaviszony a kifizetést megelőző hónapban - meghatározott okokból - szünetelt. Az új szabályok rendezik azt az esetet is, ha a kifizetett részösszegek nem érik el, illetve meghaladják azt a mértéket, amire egyébként jogosult lenne a munkavállaló. Ilyenkor intézkedni kell, hogy a hiányzó különbözetet a tárgyévet követő év január 16.-án kifizessék,  vagy a januári munkabéréből levonják.

A 13. kifizetésével kapcsolatos új rendelkezéseket első ízben a 2007. június hónapra járó munkabér fizetésekor (2007. július 5-e, de legkésőbb 10-e) kell alkalmazni.

Tájékoztatásul utalunk a 13. havi juttatás kifizetésével kapcsolatos korábbi rendelkezésekre, amely a következők voltak:

- Ha a munkavállaló munkaviszonya a közigazgatási szervnél 2005. január 1-jét követően keletkezett és a jogviszony fennállásának 2005. január 1-jei hiánya miatt tavaly nem kapott külön juttatást, akkor ezt köteles volt a munkáltató 2006. január 16-án kifizetni a munkavállalónak (2005.-ben az volt jogosult 0 havira, akinek 2005. január 1-jén a munkaviszonya fennállt).

- Azon személy részére, aki 2005. január 16-án azért nem kapott 0 havi juttatást, mert a munkaviszonya ugyan fennállt a közigazgatási szervnél, de az akkor hatályos szabályok szerint a munkaviszony szünetelése (30 napot meghaladó fizetés nélküli szabadság, gyedben, gyesben részesült) miatt nem volt jogosult külön juttatásra, most részükre is ki kellett fizetni a 2005. évi külön juttatást.

- Tekintettel arra, hogy az Alkotmánybíróság a 0 havi juttatásra vonatkozó szabályokat 2004. február 1-jéig visszamenőleges hatállyal szüntette meg, a záró rendelkezések alapján azok is jogosultak egyhavi munkabérük időarányos részére, akik munkaviszonya 2004. február 1-je és 2004. december 31-e között szűnt meg. A juttatás mértéke a jogviszony megszűnésének időpontjában irányadó munkabér összege. E juttatást a munkáltató csak az érintett kérelme alapján fizetheti ki, melynek legkésőbb 2006. március 31-ig a munkáltatóhoz írásban kell benyújtani.

193/Z. § Felhatalmazást kap a Kormány a közigazgatási szerveknél foglalkoztatott munkavállalók munkaviszonyával összefüggő személyi iratokra és munkaügyi nyilvántartásra vonatkozó részletszabályok megalkotására.

E részletszabályokat tartalmazó kormányrendelet nem jelent meg.

NEGYEDIK RÉSZ

A MUNKAÜGYI VITA

I. fejezet

Kollektív munkaügyi vita

194. § (1) A munkáltató és az üzemi tanács, illetőleg a munkáltató (a munkáltatói érdekképviseleti szervezet) és a szakszervezet között felmerült, jogvitának nem minősülő munkaviszonnyal összefüggő vitában (kollektív munkaügyi vita) az érintett felek között egyeztető tárgyalásnak van helye.

(2) Az egyeztetés a tárgyalást kezdeményező fél írásba foglalt álláspontjának a másik fél részére történő átadásával indul.

(3) Az egyeztetés időtartama alatt, de legfeljebb hét napig a vita alapjául szolgáló intézkedést végrehajtani nem lehet, továbbá a feleknek tartózkodniuk kell minden olyan cselekedettől, ami a megállapodást veszélyeztetheti.

EBH2003. 975. A döntőbíráskodás a felek érdekvitájának rendezését szolgálja [Mt. 194. § (1) bekezdés, 196-197. §].

BH2000. 223. A törvény szerint a munkavállalók jogosultak a sztrájkot kötelezően megelőző egyeztetés kezdeményezésére. A szakszervezet alapszervezete, illetőleg annak választott tisztségviselőjeként az szb-titkár jogosult - az ügykörében eljárva - a munkavállalók képviseletére [1989. évi VII. tv. 1. § (1) bek., 2. § (1) bek. b) pont, (3) bek., Mt. 19. (2) bek., 194. § (2) bek.].

BH1998. 54. A rendőrség hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyára a Munka Törvénykönyvének - külön jogszabályban megjelölt - egyes rendelkezéseit értelemszerűen alkalmazni kell [1971. évi 10. tvr. 48. § (3) bek., 11/1992. (VIII. 3.) BM r. 1. § (1) bek., 1992. évi XXII. törvény 194-202. §].

A Munka tv. eltérő szabályokat állapít meg a kollektív munkaügyi vita, illetve a munkaügyi jogvita rendezésére.

Fenti szakasz a munkaügyi kapcsolatok keretében felmerülő érdekviták megoldását szolgálja, jelentős hangsúlyt helyezve a felek párbeszédes, egyeztető eljárására.

A vita több irányú lehet, így felmerülhet:

- a munkáltató és az üzemi tanács,

- a munkáltató és a szakszervezet,

- a munkáltatói érdekképviseleti szervezet és a szakszervezet között.

A felmerült viták köre igen széles lehet, adódhat a munkáltató gazdálkodásával, szociális, kulturális vagy egészségügyi kérdésekkel összefüggő területekről. A jogalkotó azért tartja szükségesnek a közvetlen párbeszédnek, mint legegyszerűbb formának a beiktatását, mert a vita alapjául sokszor a munkavállalók nem kellő tájékozottsága, az információk hiánya szolgál.

Lényeges kritérium, hogy a felmerült vita nem minősülhet jogvitának, valamint hogy munkaviszonyból származzék. Jogvita esetén ugyanis munkaügyi bíróság jár el.

A jogalkotó jelentős hangsúlyt helyez az írásbeliségre, s ezért célszerű az időpontok körüli viták elkerülése érdekében, a kezdeményező fél által előterjesztett iratokat a másik féllel igazoltatni.

Az egyeztetés időtartamát a jogszabály nem határozza meg, de indokolt figyelembe venni, hogy a tárgyalások elhúzódása milyen esetleges veszteségekkel jár. A legcélszerűbb megoldás a sztrájkról szóló 1989. évi VII. törvényben foglaltak figyelembe vétele, amit a jogalkotó is visszaigazol, amikor rögzíti, hogy az egyeztetés időtartama alatt legfeljebb hét napig tartózkodniuk kell a megállapodást veszélyeztető intézkedésektől, cselekedetektől.

BH2000. 223. - sztrájk előtti egyeztetésre jogosult az szb-titkár

Kapcsolódó jogszabályok:

- 1989. évi VII. törvény a sztrájkról

Közvetítés

195. § (1) A felek a konfliktus rendezése érdekében tőlük független, a konfliktusban nem érintett személy közvetítését vehetik igénybe. A közvetítőt a felek közösen kérik fel közreműködésre.

(2) Az egyeztetés időtartama alatt a közvetítő a felektől - az általa szükségesnek tartott mértékben - tájékoztatást, illetve adatszolgáltatást kérhet. Ebben az esetben a 194. § (3) bekezdésében meghatározott határidő a tájékoztatás megadására, illetve az adatszolgáltatásra előírt határidővel, legfeljebb azonban öt nappal meghosszabbodik.

(3) Az egyeztetés befejezésekor a közvetítő köteles az egyeztetés eredményét, illetve a felek álláspontját írásba foglalni és a felek részére átadni.

Amennyiben az előző szakaszban tárgyalt egyeztetés nem jár eredménnyel, sor kerülhet az egyeztetés eredményessége érdekében közvetítő igénybe vételére is. Lényeges, hogy a közvetítő független, a konfliktusban nem érintett személy legyen.

Fontosnak tartjuk felhívni a figyelmet arra, hogy a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal égiszén belül működik 2007. január 1-jétől a Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálat (MKDSZ), amelynek a közvetítésben való igénybevételét a felek kérhetik. A szolgálat közreműködését lehet igényelni egyébként a békéltetés, a közvetítés és a döntőbíráskodás területén egyaránt. A közvetítők és döntőbírók pályázat alapján kerülnek kiválasztásra, ha megfelelnek az előírt szakmai feltételeknek. A nyilvántartásban szereplő szakemberek közül választhatnak a felek közvetítőt, akinek a munkájáért díjazást kell fizetni, valamint meg kell téríteni a szükséges és igazolt költségeit. A közvetítés, döntőbíráskodás alapvető célja a felek közötti konfliktus okainak feltárása, a megromlott kapcsolati rendszer átgondolása, a bizalom helyreállítása.

A közvetítő a vitatott kérdésben döntési jogkörrel nem rendelkezik, csupán álláspontját fejti ki. Ennek elfogadása a felekre nézve nem kötelező.

Döntőbíráskodás

196. § (1) A kollektív munkaügyi vita rendezéséhez a felek - megállapodásuk alapján - döntőbírót vehetnek igénybe. A döntőbíró döntése, ha ennek a felek előzetesen írásbeli nyilatkozattal alávetették magukat, kötelező.

(2) A döntőbíró egyeztetőbizottságot hozhat létre, amelybe a felek azonos számú képviselőt küldenek.

EBH2003. 975. A döntőbíráskodás a felek érdekvitájának rendezését szolgálja [Mt. 194. § (1) bekezdés, 196-197. §].

BH1998. 54. A rendőrség hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyára a Munka Törvénykönyvének - külön jogszabályban megjelölt - egyes rendelkezéseit értelemszerűen alkalmazni kell [1971. évi 10. tvr. 48. § (3) bek., 11/1992. (VIII. 3.) BM r. 1. § (1) bek., 1992. évi XXII. törvény 194-202. §].

E szabály alapján lehetőség van arra, hogy a felek kollektív munkaügyi vitájuk rendezéséhez döntőbírót vegyenek igénybe.

A döntőbíró kijelölése nem kötelező, ebben a felek egyeznek meg oly módon, hogy pl. a munkáltató erre javaslatot tesz, amelyet a másik fél elfogad, vagy elutasít. Ha a döntőbíró igénybevételében és személyében a felek megegyeztek, úgy ezt írásba kell foglalni. A döntőbíró döntése a felekre nézve akkor kötelező (ami ellen fellebbezésnek nincs helye), ha az alávetés tényét előre a megállapodásban rögzítették.

A döntőbíró belátására van bízva, hogy létre hoz-e egyeztető bizottságot, vagy sem. Ha igen, a felek jelölhetik ki, kit kívánnak érdekeik képviselőjeként a bizottságba delegálni.

A Munka tv. 197. §-a sorolja fel azokat az eseteket, amikor döntőbíró igénybevétele kötelező. Így a szakszervezeti propaganda tevékenységgel, a szakszervezet helyiséghasználatával, az üzemi tanács választásával, és működésének költségeivel, valamint az üzemi tanács együttdöntési jogával kapcsolatban.

1996-ban jött létre a Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálat, amely 2006. december 31-ig a Szociális és Munkaügyi Minisztériumban (és jogelődjeinél) működött, 2007. január 1-jétől a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal keretein belül látja el feladatát.

E szolgálat tartja nyilván azokat a közvetítőket, és döntőbírókat, akik közreműködését a munkahelyi konfliktusok rendezése érdekében igénybe lehet venni.

197. § A döntőbíró eljárása kötelező

a) a 24. §-sal;

b) a 63. §-sal, a mérték tekintetében;

c) a 65. § (1) bekezdésével, egyet nem értés esetén összefüggésben  felmerült viták tekintetében.

EBH2003. 975. A döntőbíráskodás a felek érdekvitájának rendezését szolgálja [Mt. 194. § (1) bekezdés, 196-197. §].

BH1998. 54. A rendőrség hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyára a Munka Törvénykönyvének - külön jogszabályban megjelölt - egyes rendelkezéseit értelemszerűen alkalmazni kell [1971. évi 10. tvr. 48. § (3) bek., 11/1992. (VIII. 3.) BM r. 1. § (1) bek., 1992. évi XXII. törvény 194-202. §].

A jelen szakaszban meghatározott esetekben a döntőbírót kötelező igénybe venni. A szakszervezettel összefüggésben ide tartozik, ha a munkáltató nem tájékoztatja megfelelően a szakszervezetet, nem biztosítja számára a megállapodásuk szerinti helyiséghasználatot.

Amennyiben az üzemi tanács választásához, majd ezt követően a működéséhez nem biztosítja a munkáltató azokat az indokolt és szükséges költségeket, amelyekben a felek megállapodtak. Vita esetén a Munka tv. kötelező egyeztetést ír elő, melyhez a paragrafus alapján döntőbíró közreműködését kell igénybe venni.

Az üzemi tanácsot együttdöntési jog illeti meg a kollektív szerződésben meghatározott jóléti célú pénzeszközök felhasználása, valamint az ilyen jellegű intézmények és ingatlanok hasznosítása tekintetében. Ha ebben a felek nem tudnak megegyezni, akkor az eljárásba szintén be kell vonni a döntőbírót.

198. § (1) Az egyeztetés során (194-195. §) létrejött megállapodás, illetve a döntőbíró döntése (196-197. §) kollektív szerződéses megállapodásnak minősül.

(2) Az egyeztetés, valamint a döntőbíráskodás során - a felekkel egyetértésben - szakértőt, illetve tanút lehet igénybe venni.

(3) Az egyeztető, illetve a döntőbírói eljárással kapcsolatban felmerült indokolt és szükséges költségek - eltérő megállapodás hiányában - a munkáltatót terhelik.

Mint tudjuk, a munkáltatónál egy kollektív szerződés köthető, amelyre a reprezentatív szakszervezet jogosult. Lényeges odafigyelni arra, hogy a kollektív munkaügyi vita keretében lefolytatott egyeztetés során létrejött megállapodás, illetve a döntőbíró döntése egyaránt kollektív szerződéses megállapodásnak minősül.

Az eredményesség érdekében a felek kölcsönös egyetértése alapján külső szakértőt, vagy tanút is igénybe vehetnek, akik objektív, pártatlan közreműködése hatékonyan segítheti elő a mihamarabbi egyetértést.

A kollektív szerződéssel egyenrangú megállapodás vagy döntés normatív erővel bír, azaz ezek be nem tartása esetén munkaügyi bírósághoz lehet fordulni.

A kollektív munkaügyi vita rendezésével kapcsolatban felmerült eljárási költségek viselése tekintetében a felek megállapodhatnak, ennek hiányában azonban az indokolt és szükséges költségek fedezése a munkáltatót terheli. A közvetítő díjazását az MKDSZ, a döntőbíró díját - eltérő megállapodás hiányában - a munkáltató fizeti. A költségtérítés békéltetés, vagy közvetítés esetén a vitában álló feleket, döntőbíráskodás esetén - eltérő megállapodás hiányában - a munkáltatót terheli.

II. fejezet

A munkaügyi jogvita

199. § (1) A munkavállaló a munkaviszonyból származó igényének érvényesítése, valamint a szakszervezet, illetve az üzemi tanács (üzemi megbízott) e törvényből, illetőleg kollektív szerződésből vagy üzemi megállapodásból származó igényének érvényesítése érdekében e törvény rendelkezései szerint munkaügyi jogvitát kezdeményezhet.

(2) A munkáltató - ha e törvény másképp nem rendelkezik - a munkaviszonnyal kapcsolatos igényének érvényesítése iránt munkaügyi jogvitát kezdeményezhet.

MK 132. szám

A munkáltató nem érvényesítheti munkáltatói intézkedéssel (határozat, írásbeli felszólítás) anyagi igényét az elhunyt munkavállaló örököseivel szemben.

(3) A munkaügyi jogvitában bíróság jár el.

MK 160. szám

A munkaügyi bíróság hatáskörét a per alapjául szolgáló munkaviszonyban vagy azzal egy tekintet alá eső egyéb jogviszonyban bekövetkezett jogutódlás nem érinti.

MK 71. szám

A közérdekű munkára ítélt és az őt foglalkoztató intézmény vagy gazdálkodó szervezet között a kártérítési felelősséggel, továbbá a munkavégzéssel összefüggésben álló jogokkal és kötelezettségekkel kapcsolatban keletkezett vitában a munkaügyi jogvitákat eldöntő bíróságok járnak el.

(4) A munkáltató mérlegelési jogkörében hozott döntésével szemben munkaügyi jogvita abban az esetben kezdeményezhető, ha a munkáltató a döntésének kialakítására irányadó szabályokat megsértette.

(5)

EBH2003. 975. A szakszervezetet megillető kifogás jogával a törvény nem szűkíti, hanem bővíti a szakszervezet jogérvényesítési lehetőségét. A szakszervezet a munkáltatóval szembeni követelését nem csak kifogás útján érvényesítheti [Mt. 199. § (1) bekezdés].

EBH2001. 574. A kollektív szerződés hatályának megállapítása iránti kereset elbírálása peres eljárásra tartozik [Mt. 199. § (1) bekezdés, Pp. 3. § (1) bekezdés, 105/ 1952. (XII. 28.) MT rendelet].

EBH2001. 573. A kollektív szerződés módosításával kapcsolatos jogvita elbírálása peres eljárásra tartozik [Mt. 199. § (1) bekezdés, Pp. 3. § (1) bekezdés, 105/1952. (XII. 28.) MT rendelet].

BH2000. 424. I. Munkaügyi jogvita kezdeményezhető a munkáltató figyelmeztetésével kapcsolatban, ha a közalkalmazott (a munkavállaló) a kifogásolt magatartás tanúsítását tagadja, vagy a figyelmeztetést nem tartja jogszerűnek [Mt. 199. § (4) bek.].

BH2000. 227. A munkáltató mérlegelési jogkörében hozott döntésével szemben csak abban az esetben kezdeményezhető sikerrel jogvita, ha a döntésének kialakítására irányuló szabályokat megsértette [Mt. 199. § (4) bek., 1992. évi XXXIII. tv. (Kjt.) 30. § (1) bek. b) pont, 1993. évi LXXIX. tv. 17. § (1) bek. e), g) pont].

BH1998. 54. A rendőrség hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyára a Munka Törvénykönyvének - külön jogszabályban megjelölt - egyes rendelkezéseit értelemszerűen alkalmazni kell [1971. évi 10. tvr. 48. § (3) bek., 11/1992. (VIII. 3.) BM r. 1. § (1) bek., 1992. évi XXII. törvény 194-202. §].

BH1997. 609. Nem ütközik a rendeltetésszerű joggyakorlás tilalmába a munkáltatónak az az eljárása, hogy a rendkívüli felmondás visszavonásáról a munkavállalóval egyezséget köt, ezt követően azonban a rendkívüli felmondás indokával tartalmilag megegyező okkal a munkaviszonyt rendes felmondással megszünteti [1992. évi XXII. törvény 199. § (5) bek, 89. §].

BH1997. 307. Ha a felszámolás alatt álló munkáltató a korábban bírói ítélettel megállapított kártérítési járadékfizetési kötelezettségének összegét - a megváltozott körülményekre tekintettel - módosítani akarja, e tárgyban neki kell pert kezdeményeznie [1992. évi XXII. tv. 184. §, 199. § (2)-(3), (5) bek., 200. § (1) bek., 201. §, 1986. évi 11. tvr. (Ftvr.) 4. § (4) bek., 17. § (4) bek.].

BH1996. 402. Az egyetértésre vonatkozó tájékoztatás hiányát akként kell értékelni, hogy a munkáltató elfogadja az egyeztetés kezdeményezésének a törvényben előírt határideje elmulasztását. Ez önmagában pótolja a bíróság előtti kimentés kötelezettségét [1992. évi XXII. tv. (Mt.), 199. § (1) bek., 200. (2) bek., 202. § (2) bek., 6. § (3) bek., Pp. 106. §].

BH1996. 208. A polgári és munkaügyi jogviták elhatárolásánál irányadó körülmények [Mt. 199. § (3) bek., 1972. évi IV. tv. 23. § (1) bek., Pp. 22. § (2) bek.].

BH1993. 583. Az üzemitanács-választással kapcsolatban felmerült vitában hozott döntés ellen bírósághoz lehet fordulni, a jogvitában a munkaügyi bíróság jár el [1992. évi XXII. tv 42. §, 54. §, 199. § (1) bek., 1972. IV. tv 23. § (1) bek.].

BH1993. 531. A kölcsönszerződésen alapuló jogvita elbírálása a helyi bíróság hatáskörébe tartozik. Ha az elszámolás kapcsán az ellenérdekű fél munkabér-követelése tekintetében is jogvita keletkezik, azt a jogosult csak munkaügyi perben érvényesítheti [Ptk. 523. §, Pp. 22. § (1) bek., 1992. évi XXII. tv. 199. § (1)-(3) bek.].

BH1993. 205. A munkáltató a munkaviszonnyal kapcsolatos igényének érvényesítése iránti munkaügyi jogvitát kezdeményezhet. Munkaügyi jogvitának minősül a munkáltató és a szakszervezet között keletkezett jogvita is, ezért annak elbírálása a munkaügyi bíróság hatáskörébe tartozik [Mt. 16. §, 199. § (1)-(3) bek., Pp. 22. § (2) bek.].

BH1993. 98. Gazdasági társaság a kívülálló (nem tag) ügyvezetőjével szemben a munkaviszonyból származó követelését a munkaügyi bíróság előtt érvényesítheti [Mt. 63. § (1) bek., Mt. V. 84/A. §, új Mt. 199. §, Pp. 22. § (2) bek., 45. §].

BDT2000. 332. A Vht. rendelkezése nem teszi lehetővé azt, hogy a munkáltató és munkavállaló egyezségét, megállapodását a bíróság végrehajtási záradékkal lássa el.

KGD1993. 273. Az üzemi tanács választással kapcsolatban felmerült vitában hozott döntés ellen bírósághoz lehet fordulni, a jogvitában a munkaügyi bíróság jár el [1992. évi XXII. törvény 54. § és 199. § (1) bek., 1972. évi IV. törvény 23. § (1) bek.].

A munkaügyi jogvitának alanya lehet a munkavállaló, a szakszervezet, az üzemi tanács, és a munkáltató, valamint a munkavállalót kölcsönadó és kölcsönvevő munkáltató is.

A munkaügyi jogvitában első fokon a munkáltató székhelye, illetve a munkáltató azon telephelye szerinti munkaügyi bíróság az illetékes, ahol a munkavállaló a munkaszerződése alapján a munkát végzi, vagy végezte. Másodfokon a munkaügyi bíróság székhelye szerint illetékes megyei (fővárosi) bíróság jár el. Előfordulhat, hogy a munkaügyi peres eljárás időtartama alatt a munkáltató személyében jogutódlás történt, de ez a tény a munkaügyi bíróság hatáskörét nem érinti.

A munkaügyi perekre vonatkozó szabályok 1999. január 1-től jelentősen változtak.

Munkaügyi pernek minősül: a munkaviszonyból, a közalkalmazotti, a közszolgálati jogviszonyból, a szolgálati jogviszonyból, a szövetkezeti tag munkaviszony jellegű jogviszonyából, a bedolgozói jogviszonyból származó perek, továbbá a tanulószerződés alapján a tanuló és a foglalkoztató közötti jogviszonyból származó vita. Idetartozik még a munkaszerződés megkötését megelőző tárgyalásra alapított igény (függetlenül attól, hogy a munkaszerződés létrejött-e vagy sem), a munkaviszony megszűntetését követően a munkaviszonyból eredő igény, a kollektív szerződés fennállásával kapcsolatos viták, a kollektív szerződésre alapított jogok és igények érvényesítése, a sztrájkkal kapcsolatos jogellenes magatartásra alapított igények.

A munkaügyi bíróság hatáskörébe tartoznak a fenti munkaügyi perek, valamint ezen kívül eljárnak a munkaügyi ellenőrzés, a munkavédelmi ellenőrzés keretében hozott közigazgatási határozatok felülvizsgálata tárgyában, valamint az Flt. alapján hozott államigazgatási határozatok, továbbá a társadalombiztosítási határozatok bírósági felülvizsgálata tárgyában.

A vitás felek közötti jogviszonytól függően az igényérvényesítés lehetőségei is különbözőek, így például:

A munkavállalók egymás közötti vitáiban, tekintettel arra, hogy köztük nincs munkaviszony, az általános hatáskörű bíróság jár el.

Tanulmányi szerződések körében, ha a munkáltató még vele munkaviszonyban nem álló személlyel köt nappali tanulmányok folytatására tanulmányi szerződést, vita esetén az általános hatáskörű bíróság jár el.

A munkáltató és a munkavállaló között a magánszemélyek jövedelemadó alapjával, és az adóval kapcsolatban keletkezett vita nem munkaügyi vita, hanem az általános hatáskörű bíróság hatáskörébe tartozik, miután a követelés nem munkaviszonyból ered.

Nem lehet munkaügy jogvita alanya az elhunyt munkavállaló örököse, vele szemben a munkáltató nem hozhat pl. kártérítésre kötelező határozatot, vagy fizetési felszólítást. A munkáltató ezen esetekben az általános hatáskörű bíróság előtt, hagyatéki tartozás címén terjesztheti elő igényét. Ha viszont a munkavállalót még életében kötelezte a munkáltató valamely jogcímen fizetésre, ezt a határozatot az örökös a munkaügyi bíróság előtt támadhatja meg.

Szintén a munkaügyi bíróság hatáskörébe tartozik az olyan ügy, amelyben a károkozással összefüggésben meghalt munkavállaló kárigényét, valamint a tartást pótló kártérítést a hozzátartozó kívánja érvényesíteni.

Ha a munkáltató munkaviszonyban álló dolgozójával szemben támaszt a tanulmányi szerződés alapján igényeket, az ügyben a munkaügyi bíróság jár el.

Az érvénytelen munkaszerződéssel kapcsolatos jogviták, tekintettel a Munka tv. 10. §-ban foglaltakra, szintén munkaügyi bíróság elé tartoznak.

A munkavállaló baleseti kártérítési igénye a munkaviszonyából eredő igény, amelyért a munkáltató a Munka tv. szabályai szerint tartozik felelősséggel. A munkáltató felelősségbiztosítása alapján a biztosítási szerződés körébe eső követelések tekintetében a biztosító a munkáltató helyett felel, ezért a biztosítóval szemben indított, a munkaviszonyból eredő kártérítési igény érvényesítése iránti per a munkaügyi bíróság hatáskörébe tartozik.

Olyan esetben, ha a munkáltató ellen felszámolási eljárás van folyamatban, a munkavállalói igény csak a felszámolási eljárásban érvényesíthető. (BH1997. 307.).

A kollektív szerződés hatályának kiterjesztésével kapcsolatban hozott gazdasági miniszteri határozat elleni jogorvoslati eljárás közigazgatási pernek minősül.

A Munka tv. 199. § (4) bekezdés alapján, a munkavállaló csak korlátozott keretek között indíthat jogvitát. A munkáltató ugyanis utasítási joggal rendelkezik, ami nem teszi lehetővé, hogy a munkavállaló bármely ügyben jogvitát kezdeményezhessen. Így kizárt például annak lehetősége, hogy jogvitát indítson amiatt, mert nem kapott jutalmat, vagy nem helyezték magasabb beosztásba, mert ennek eldöntése a munkáltató mérlegelési jogkörébe tartozik. Ezzel ellentétben azonban, ha a munkáltató a döntéshozatali eljárásra vonatkozó szabályokat nem tartotta be, jogvita kezdeményezhető.

A Pp. munkaügyi perekre vonatkozó szabályainak módosításával párhuzamosan 1999. augusztus 17-től hatályon kívül helyezték a Munka tv. 199. § (5) bekezdését, melynek révén megszűnt a munkaügyi peres eljárást megelőző kötelező egyeztetés.

A Pp. bevezette a bíróság előtti tárgyalást megelőzően lefolytatandó egyeztetést, ezért a Munka tv. szerinti pert megelőző egyeztetési kötelezettség fenntartása az egyeztetés megkettőzéséhez vezetett volna. Ennek elkerülése érdekében hatályon kívül helyezésre került a kereset megindítását megelőző kötelező egyeztetésre vonatkozó szabály.

MK 71. - közérdekű munkára ítélt és az őt foglalkoztató intézmény közötti munkaügyi vita

MK 160. - a munkaügyi bíróság hatáskörét a munkaviszonyban bekövetkezett jogutódlás nem érinti

MK 132. - a munkáltatói igényérvényesítés az elhunyt munkavállaló örököseivel szemben

EBH2001. 574. - kollektív szerződés hatályának megállapítása iránti kereset elbírálása peres eljárásra tartozik

EBH2001. 573. - kollektív szerződés módosításával kapcsolatos jogvita elbírálása peres eljárásra tartozik

BH2000. 424. - munkaügyi jogvita kezdeményezhető a munkáltató figyelmeztetésével kapcsolatban

BH2000. 227. - a munkáltató mérlegelési jogkörében hozott döntés elleni jogvita

BH1997. 307. - a kártérítési járadékfizetési kötelezettség megváltoztatása miatti per megindítására a munkáltató is jogosult

BH1996. 208. - a polgári és munkaügyi jogviták elhatárolásánál irányadó körülmények

BH1993. 583. - az üzemitanács-választással kapcsolatban felmerült vita

BH1993. 531. - kölcsönszerződésen alapuló jogvita elbírálása a helyi bíróság hatáskörébe tartozik.

BH1993. 205. - munkaügyi jogvitának minősül a munkáltató és a szakszervezet között keletkezett jogvita is

Kapcsolódó jogszabályok:

- 1952. évi III. törvény (Pp. XXIII. fejezete) a munkaviszonyból, és a munkaviszony jellegű jogviszonyból származó perek

199/A. § Kollektív szerződésben, illetve a felek megállapodásában munkaügyi jogvita esetére békéltető személyét köthetik ki, aki a vitában egyezség létrehozását kísérli meg. Az egyeztetést a békéltetőnél kell e törvény szabályai szerint kezdeményezni. A békéltető az egyezséget köteles írásba foglalni.

A Munka tv.-ben szabályozott korábbi kötelező egyeztetés megszűntetése ellenére is lehetőség van arra, hogy a felek közötti munkaügyi jogvitában is békéltetőt vegyenek igénybe. Erről rendelkezhet a kollektív szerződés, illetve ebben megállapodhatnak az érintettek is.