A tanulmányi szerződés

110. § (1) A munkáltató szakemberszükségletének biztosítása érdekében tanulmányi szerződést köthet. A szerződésben a munkáltató vállalja, hogy a tanulmányok alatt támogatást nyújt, a másik fél pedig kötelezi magát, hogy a megállapodás szerinti tanulmányokat folytatja, illetőleg a képzettség megszerzése után meghatározott időn keresztül a munkáltatóval munkaviszonyát fenntartja.

(2) A munkavállaló munkáltatójának köteles előzetesen bejelenteni, ha más munkáltatóval tanulmányi szerződést kíván kötni.

A tanulmányi szerződés jogintézménye lehetőséget teremt a munkáltató számára, hogy szakemberszükséglete biztosítása érdekében megfelelő támogatás mellett, továbbtanulásra ösztönözzék munkavállalóit.

A munkavállaló képzési költségeinek megtérítése, a tanulmányok folytatásához szükséges szabadidő biztosítása attól függ, hogy a munkáltató kötelezte-e a tanulmányok folytatására a munkavállalót vagy sem, illetve milyen fajta képzésben vesz részt a munkavállaló iskolarendszerűben vagy iskola rendszeren kívüli képzésben, vagy általános iskolai tanulmányokat folytat.

Ha a munkáltató kötelezte a tanulmányok folytatására a munkavállalót, akkor tanulmányi szerződés nem köthető.

Ha erre nem került sor, akkor lehet tanulmányi szerződést kötni. Ennek tárgya rendkívül sok fajta képzés lehet, például iskolarendszerű (egyetemi levelező képzés), iskolarendszeren kívüli képzés, egyéb tanfolyami, nyelvi képzés, szakmai gyakorlat megszerzésére irányuló gyakorlati képzés, betanító képzés stb.

A munkáltató tanulmányi szerződést köthet a vele munkaviszonyban álló saját munkavállalójával, de köthet vele munkaviszonyban nem álló személlyel (pl. felsőfokú tanulmányait folytató hallgatóval) vagy más munkáltatóval munkaviszonyban (egyéb foglalkoztatási jogviszonyban) álló személlyel is.

A munkavállaló ugyanis előzetes bejelentés után, más munkáltatóval is köthet tanulmányi szerződést. A munkáltató mérlegelési jogkörébe tartozik, hogy ezt az új helyzetet elfogadja-e vagy sem. Hivatkozhat ugyanis arra, hogy ha ez a körülmény a munkaszerződés megkötésekor is fennállt volna, úgy a munkaviszony létesítésére nem került volna sor. Rendkívüli felmondást eredményezhet, ha a munkavállaló olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fennállását lehetetlenné teszi (pl. az előadásokon való részvétele miatti távollétet nem jelenti be).

Az előzőektől eltérően gyakoribb azaz eset, amikor a munkavállaló tanulmányi szerződést kötött munkáltatójával, de annak tartama alatt jogviszonyát megszünteti és a szerződésben vállaltak az új munkáltatója átvállalja.

EBH2001. 568. - tanulmányi szerződés gyakorlatszerzésre is köthető

BH2001. 195. - a tanulmányi támogatás körébe tartozó juttatások és a bújtatott foglalkoztatás

BH1999. 86. - tanulmányi szerződés felmondásának lehetséges okai

BH1994. 346. - tanulmányok alapján szerzett képesítésnek megfelelő foglalkoztatás