79. § (1) Ha a munka a ruházat nagymértékű szennyeződésével vagy elhasználódásával jár, a munkáltató a közalkalmazottnak munkaruhát, ha pedig a munka jellege megkívánja, formaruhát adhat. Ezek juttatását jogszabály kötelezővé is teheti.

(2) A munka- és formaruha juttatásra jogosító munkaköröket, az egyes ruhafajtákat, a juttatási időket, valamint a juttatás egyéb feltételeit a kollektív szerződés, ennek hiányában a munkáltató állapítja meg.

(3) A juttatási idő eltelte után a munka, illetve formaruha a közalkalmazott tulajdonába megy át. Ha a közalkalmazotti jogviszony a juttatási idő letelte előtt megszűnik, a kollektív szerződés rendelkezései irányadóak a visszaszolgáltatás vagy a közalkalmazott részéről történő megváltás tekintetében.

A Kjt. előírja, hogy amennyiben a közalkalmazott által végzett munka a ruházat nagymértékű szennyeződésével vagy elhasználódásával jár, a munkáltató a közalkalmazottnak munkaruhát, ha pedig a munka jellege megkívánja, formaruhát adhat. Ezek juttatását jogszabály kötelezővé is teheti [Kjt. 79. § (1)] Az e felhatalmazás alapján született jogszabályi előírások az alábbiakban foglalhatók össze:

a) A gazdasági ágazatban foglalkoztatott közalkalmazottak esetében a munkáltató köteles munkaruhát, illetve formaruhát biztosítani a közalkalmazottak számára, amennyiben a munka a ruha nagyfokú szennyeződésével jár, illetve a munka jellege azt szükségessé teszi [44/1997. (III. 12.) Korm. rendelet 9. §].

b) A Magyar Honvédségnél a közalkalmazottnak munkaruhát kell adni, amennyiben a munka a ruházat nagymértékű szennyeződésével vagy elhasználódásával jár. Formaruha illeti meg a közalkalmazottat, ha a munka jellege azt megkívánja [25/1992. (XI. 25.) HM rendelet 32. §].

A környezetvédelmi és vízügyi ágazathoz tartozó költségvetési szerveknél a munkaruhára vagy formaruhára vonatkozó juttatások feltételeit kollektív szerződésben kell meghatározni [5/1993. (II. 27.) KTM rendelet 8. §].

d) A közúti közlekedésben dolgozó közalkalmazottak részére - ahol a munka a ruházat nagymértékű szennyeződésével és elhasználódásával jár - munkaruha vagy formaruha juttatásról köteles gondoskodni a munkáltató [24/1992. (XII. 2.) KHVM rendelet 14. §].

e) A munkaügyi ágazatban a rendelet melléklete határozza meg azokat a munkaköröket, amelyekben munka- és formaruha juttatást kell biztosítania a munkáltatónak. Az e juttatásokkal kapcsolatos további feltételeket a kollektív szerződésben kell megállapítani [1/1993. (IV. 20.) MüM rendelet 16. §, 3. számú melléklet].

1999. augusztus 17-éig a munka- és formaruha juttatásra jogosító munkaköröket, az egyes ruhafajtákat, a juttatási időket, valamint a juttatás egyéb feltételeit a kollektív szerződésben kellett meghatározni. A gyakorlatban többször előfordult, hogy egyes munkáltatóknál kollektív szerződés hiányában a kérdéskört nem sikerült egyértelműen rendezni. Ezt figyelembe véve 1999. augusztus 17-től az 1999. évi LVI. törvény módosításával - kollektív szerződés hiányában - lehetővé teszi a munka- és formaruha-juttatás részletes feltételeinek munkáltató által történő megállapítását is [Kjt. 79. § (2)].

Amennyiben a munka- vagy formaruha juttatását jogszabály kötelezővé teszi, a munkáltató nem adhat a munkaruha vagy formaruha helyett pénzbeli megváltást, vagyis a munkaruhát természetben és díjtalanul, elismervény ellenében kell kiadnia.

A munkaruha és formaruha a juttatási idő letelte előtt a munkáltatóé. utána pedig a közalkalmazott tulajdonába megy át. Ha a közalkalmazotti jogviszony a juttatási idő előtt megszűnik, a kollektív szerződés rendelkezései irányadók a visszaszolgáltatás vagy a közalkalmazott részéről történő megváltás tekintetében [Kjt. 79. § (3)].

79/A. § (1) A közalkalmazottat az e törvény 60-79. §-a alapján megillető illetmény kifizetése a közalkalmazott által meghatározott bankszámlára történő átutalással, bankszámla hiányában postai úton történik.

(2) Az illetmény bankszámlára történő átutalása és egyszeri felvétele, illetve a postai úton történő illetménykifizetés a közalkalmazott részére költségtöbbletet nem okozhat.

A Kjt. külön rendelkezéseket tartalmaz a közalkalmazottak illetményének kifizetési módjára vonatkozóan. E rendelkezések szerint - amelyeket a Kjt.-t 1996. november 5-étől módosító 1996. évi XXVIII. törvény iktatott be - a közalkalmazott illetményének kifizetése - a nemzetbiztonsági szolgálatok személyi állományába tartozó közalkalmazottak kivételével - a közalkalmazott által meghatározott bankszámlára történő átutalással, bankszámla hiányában pedig postai úton történik [Kjt. 79/A. § (1), 92. § (2)]. E kifizetési formák mind a munkáltatók, mind az államháztartás részére előnyös készpénzkímélő fizetési módok, amelyekre legkésőbb 1999 január 1-jéig kellett a munkáltatóknak áttérniük [Kjt. 92. § (1)].

Ugyanakkor a törvény a közalkalmazottak védelmében garanciális szabályt is tartalmaz arra vonatkozóan, hogy a készpénzkímélő formákra való áttérés, valamint az illetmény-kifizetésekhez közvetlenül kapcsolódó többletköltségek nem terhelhetik a munkavállalókat [Kjt. 79/A. § (2)].

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a Kormány rendeletben szabályozta a központi közigazgatási szervek és az állami költségvetési szervek illetmény kifizetésével kapcsolatos részletes szabályokat [167/1997. (X. 3.) Korm. rendelet].

79/B. § A felsőoktatási intézményben - e törvény 2. számú mellékletében meghatározott - oktatói, valamint a központi költségvetési szervnél (ideértve a Magyar Tudományos Akadémiához tartozó, költségvetési rendben gazdálkodó intézményt is) tudományos kutatói munkakört betöltő közalkalmazottak előmeneteli és illetményrendszerére e törvény 61., 63., 66., 71., 74. és 75. §-ában foglaltak nem alkalmazhatók. A 62., 64. és 65. §-ban foglaltak csak e törvény 57. § (1) bekezdése tekintetében alkalmazhatók.

79/C. § (1) A felsőoktatási intézményben az oktatói, kutatói, tanári és más munkakörben történő foglalkoztatás egyes kérdéseit (határozott időre történő foglalkoztatás, a pályázati eljárás kérdései, várakozási idő csökkentése, további szakképesítés figyelembevétele, illetménykiegészítés, vezetői pótlékok, illetménypótlékok) a Kormány határozza meg.

(2) Tudományos kutatói munkakörként - a felsőoktatási intézmények kivételével - kutatóprofesszor, tudományos tanácsadó, tudományos főmunkatárs, tudományos munkatárs, tudományos segédmunkatárs munkakör létesíthető. Az e bekezdésben meghatározott tudományos munkakörbe történő besorolás feltételeit a Kormány határozza meg.

79/D. § (1) A felsőoktatási intézményben az egyetemi tanári, az egyetemi docensi, a főiskolai tanári és a főiskolai docensi, egyetemi adjunktusi, továbbá a központi költségvetési szervnél (ideértve a Magyar Tudományos Akadémiához tartozó, költségvetési rendben gazdálkodó intézményt is) a kutatóprofesszori, a tudományos tanácsadói és a tudományos főmunkatársi munkakörök három fizetési fokozatra tagozódnak. A felsőoktatási intézményben az egyetemi tanársegédi és a főiskolai adjunktusi munkakörök két fizetési fokozatra tagozódnak.

(2) A közalkalmazott fizetési fokozatát a bármely felsőoktatási intézménynél, illetve a központi költségvetési szervnél (ideértve a Magyar Tudományos Akadémiához tartozó, költségvetési rendben gazdálkodó intézményt is) az adott munkakörben - a megbízási jogviszony kivételével - munkavégzésre irányuló jogviszonyban töltött ideje alapján kell megállapítani. Ha azonos időtartam alatt egyidejűleg több, az adott munkakörben munkavégzésre irányuló jogviszony vehető figyelembe, közülük csak egy számítható be.

(3) Az (1) bekezdésben felsorolt munkakört betöltő közalkalmazott, ha a (4) bekezdésben meghatározott feltételeknek megfelel, magasabb fizetési fokozatba lép

a) egyetemi tanár, főiskolai tanár, kutatóprofesszor, tudományos tanácsadó az adott munkakörben az előző fizetési fokozatban eltöltött öt évet követően,

b) egyetemi docens, főiskolai docens, tudományos főmunkatárs, továbbá egyetemi adjunktus, főiskolai adjunktus az adott munkakörben az előző fizetési fokozatban eltöltött tíz évet követően,

c) egyetemi tanársegéd (gyakornok) az előírt feltételek teljesítését követően. A közalkalmazottat a tárgyév első napján kell a magasabb fizetési fokozatba besorolni.

(4) A második és a harmadik fizetési fokozatba sorolás feltétele, hogy a közalkalmazott megfeleljen az adott fizetési fokozathoz a munkáltatónak a munkakörre vonatkozó szabályzatában meghatározott oktatói, kutatói követelménynek.

(5) A (3) bekezdés szerinti fizetési fokozatok közötti várakozási időbe nem számíthatók be a 22. § (8) bekezdésében említett időtartamok, valamint a sor- és tartalékos katonai, illetve a polgári szolgálat időtartama.

(6) Munkakör változása esetén a közalkalmazottat az új munkakörének első fizetési fokozatába kell besorolni. Ettől eltérően a korábbi fizetési fokozattal azonos fizetési fokozatba kell a közalkalmazottat besorolni akkor, ha olyan munkakörbe kerül, amelyre a 2. számú melléklet az előző besorolásához tartozó arányszámmal azonos arányszámot állapít meg.

79/E. § A felsőoktatási intézményben oktatói munkakört, valamint a tudományos kutatói munkakört betöltő közalkalmazottak garantált illetményét e törvény 2. számú melléklete szerint kell meghatározni az egyetemi tanári munkakör 1. fizetési fokozata garantált illetményének költségvetési törvényben rögzített összege százalékos arányában.

2001. január 1-jétől a felsőoktatási intézményben - ideértve a Magyar Tudományos Akadémiához tartozó költségvetési rendben gazdálkodó intézményeket is - oktató, illetve kutató, valamint akadémiai kutatóintézetben, illetve a központi költségvetési szervnél foglalkoztatott kutató közalkalmazottak esetében a közalkalmazotti munkakörök - az e területekre kiterjedő új illetményrendszer sajátos elveinek megfelelően - az oktatói, illetve a kutatói munkakörök alapján tagozódnak. Figyelemmel arra, hogy ez a változás érdemi eltérés a közalkalmazottakra általában vonatkozó illetményrendszer szerkezetétől, feltételrendszerétől a Kjt. megjelöli azokat a törvényhelyeket, amelyeket a közalkalmazotti törvényben e személyi kör tekintetében a munkáltatók nem alkalmazhatnak. Tudományos kutatói munkakörként kutatóprofesszor, tudományos tanácsadó, tudományos főmunkatárs, tudományos munkatárs, tudományos segédmunkatárs munkakör létesíthető. Az új tagozódást, valamint az egyetemi tanári munkakörnek a költségvetési törvényben meghatározott garantált illetményére épülő százalékos arányszámokat a Kjt. melléklete tartalmazza. A felsőoktatási intézményben kutatói munkakörben foglalkoztatott közalkalmazottak esetében, ha a felsőoktatási intézmény szervezeti és működési szabályzata eltérően nem rendelkezik a tudományos segédmunkatárs munkakörben történő alkalmazás feltétele a doktorandusz vagy doktorjelölt jogviszony. Tudományos munkatárs munkakörben az foglalkoztatható, aki rendelkezik doktori fokozattal. A tudományos főmunkatárs munkakörben történő alkalmazás feltétele, hogy az érintett rendelkezzék doktori fokozattal, és alkalmas legyen a hallgatók, a doktori képzésben részt vevők, a tanársegédek tanulmányi, tudományos, illetve művészi munkájának vezetésére, valamint arra, hogy idegen nyelven előadást tartson. Emellett rendelkezzék megfelelő, az oktatásban és kutatásban szerzett szakmai tapasztalattal is. Tudományos tanácsadó és a kutatóprofesszor munkakörben az alkalmazható, aki rendelkezik doktori fokozattal, továbbá az adott tudomány- vagy művészeti terület olyan nemzetközileg elismert képviselője, aki kiemelkedő tudományos kutatói, illetve művészi munkásságot fejt ki. Az oktatásban, kutatásban, kutatásszervezésben szerzett tapasztalatai alapján alkalmas a hallgatók, a doktori képzésben részt vevők, a tanársegédek tanulmányi, tudományos, illetve művészi munkájának irányítására, koordinálására. Emellett alkalmas kutatási projektek vezetésére és idegen nyelven publikál, szemináriumot, előadást is képes tartani.

A felsőoktatási intézmény foglalkoztatási követelményrendszerében azt is meg kell határozni, hogy a tudományos főmunkatárs, a tudományos tanácsadó és kutatóprofesszor munkakörben történő alkalmazáshoz szükséges feltételek meglétéről a szenátus milyen okiratok alapján, milyen eljárás keretében győződik meg. Ennek keretei között habilitációs eljárás lefolytatását is előírhatja a felsőoktatási intézmény [53/2006. (III. 14.) Korm. rendelet 13. §].